Niški lutkari osvojili su dve nagrade na festivalu u Banjaluci za predstavu “More mašte”. Nagrađen je ansambl za kolektivnu igru, a reditelj Bonjo Lungov za režiju.
„More mašte“ je, podsećaju u Pozorištu, nova forma lutkarskog teatra – muzički spektakl sa improvizovanim lutkama, koji su osmislili profesor Bonjo Lungov i docent doktor Konstantin Karakostov.
To je smeli, uzbudljiv eksperiment koji objedinjuje klasičnu muziku i folklor – ističu.
Na 15. Međunarodnom festivalu pozorišta za djecu „Banja Luka 2016“ u takmičarksom delu je, dodaju, predstave izvelo 12 pozorišta iz Argentine, Francuske, Poljske, Bugarske, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Crne Gore, Slovenije, Republike Srpske i Srbije.
U žiriju je bio teatarolog David Burman iz Rusije, književnik Ranko Risojević iz Republike Srpske i srpski reditelj Dragoslav Todorović, a sve odluke, kažu, donete su jednoglasno.
Predstavu je osim stručne publike i gostiju festivala, tokom dva izvođenja, gledalo i više od četiri stotine mališana, koji su od prvog trenutka aplauzima i uzvicima oduševljenja, čak i ovacijama pratili svaku novu figuru ili sliku, a na kraju i igrali uz kompoziciju „Niška Banja“ – dodaju iz Pozorišta.
Bio je ovo prvi festival na kome je ansambl predstave “More mašte” učestvovao nakon premijere, a sledeće festivalsko izvođenje imaće na Susretima profesionalnih pozorišta lutaka Srbije, koji se održavaju u Beogradu od 30. novembra do 1. decembra.
U predstavi igraju Davorin Dinić, Mirjana Đorđević, Mladen Milojković, Tatjana Milenković, Srđan Miljković, Stefan Mladenović, Aleksandra Pavlović, Biljana Radenković, Nataša Ristić i Marija Cvetković.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Predstava je izuzetna, uradjena na visokom nivou, a to ne bi proslo u Nisu. Dobila je na kraju dodatak u vidu opstenarodnog veselja uz muzicku numeru Niska Banja i kvalitativno pala, ali ce je siroke narodne mase i deca koja odrastaju pod nekvalitetnim uticajima gledati i puniti salu. A moglo je da ova predstava bude najbolja ikada uradjena u niskom pozoristu lutaka.
Reč je o jednoj od najpoznatijih narodnih pesama iz srpske muzičke tradicije. Ovo je pravi način da se mladima ukaže na važnost očuvanja narodne muzike, koja čini sastavni deo čovekove duhovne kulture. S obzirom na to da Pozorište lutaka često gostuje na međunarodnim festivalima, to je prilika da se strancima predstavi taj važan element našeg nacionalnog bića.
“Nišku Banju” izvode na svojim koncertima Hor bečkih dečaka i violinista Nemanja Radulović, u aranžmanu američkog kompozitora Nika Pejdža godinama unazad pevaju je horovi škola i univerziteta iz Misisipija, Masačusetsa, Hjustona, Ilinoisa, Konektikata, Virdžinije, Meksika, sa Aljaske, grada Bangor u Britaniji. Korišćena je i u filmu „Hor dečaka“, zašto ne bi i u pozorišnoj predstavi?
Nije rec o kritici kompozicije Niska Banja. Diskusija je pocela o tome koliko ova numera ne ide sa muzikom, elegancijom i stilom predstave.