Monografija koja prati istorijat likovne kolonije Sićevo od prvog boravka umetnika 1905. godine do danas, predstavljena je danas u niškoj Galeriji “Srbija”.
Knjigu „Likovna kolonija Sićevo 1905-1964-2014“ priredila je i izdala Galerija savremene likovne umetnosti Niš kao dopunjeno izdanje monografije objavljene 2005. godine.
Kako objašnjavaju njeni autori, monografija je priređena po hronološkom principu i sadrži popis imena svih dosadašnjih učesnika Kolonije i izbor iz bibliografije.
– Ilustovana je dokumentarnim fotografijama, reprodukcijama slika Nadežde Petrović koje su nastale u Sićevu kao i reprodukcijama dela iz fonda Likovne kolonije Sićevo koja se čuvaju u Narodnom muzeju i Galeriji savremene likovne umetnosti u Nišu – navode autori.
Tekstove u poglavlju “Jugoslovenska umetnička kolonije” pisala je Ljubica Miljković, savetnik u beogradskom Narodnom muzeju, dok osvrt na period 1964-1980. godine daje viši kustos niške Galerije savremene likovne umetnosti (GSLU) Milica Todorović. O periodu od 1981. do 2005. godine pisala je Radmila Kostić, viši kustos GSLU, dok je o poslednjih devet godina Kolonije tekstove napisala Sonja Vukašinović, takođe kustor GSLU.
Nakon promocije monografije održana je i tribina na temu „Kolonija Sićevo – iskustva i perspektive„. Na tribini su o svojim sećanjima i utiscima govorili učesnici ovogodišnje likovne kolonije, koja obeležava 50. godina postojanja, a kojima ovo nije prvo gostovanje u Sićevu.
Beogradski umetnik Zdravko Vajagić prvi put je došao na koloniju u Sićevu 1968. godine, a kako ističe, to mu je tada bila velika čast.
– Samo što sam završio akademiju i imalo sam čast da stvaram i budem na koloniji sa velikim umetnicima koji su mi tada puno značili. Sada sam opet na koloniji i to na njen jubilej, tako da sam opet počastvovan – kaže Vajagić.
Umetnici kažu da je Sićevo izuzetno insprirativan ambijent, što dokazuje i činjenica da su svi već uveliko krenuli da stvaraju.
Tradicija kolonije je da svi učesnici ostave po jedno delo Gradu Nišu, odnosno u fond Galerije savremene likovne umetnosti, pa je tako u njemu sad blizu 700 radova. Neka od njih izložena su trenutno u 3 galerijska prostora u Nišu.
Podsetimo, 50. likovna kolonija Sićevo počela je 1. septembra i trajaće do 10. septembra.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0