Motivisanje učenika za čitanje, pisanje i aktivno slušanje, razvijanje ljubavi prema narodnoj i umetničkoj književnosti, kao i podsticanje mašte i kreativnosti učenika deo je međunarodnog projekta “Pišem ja, pišeš ti” koji su osmislile učiteljice iz Prokuplja Jelena Babić iz OŠ “Milić Rakić Mirko“, Ljiljana Sokolović iz OŠ „Nikodije Stojanović Tatko“ i Dušanka Vujičić iz OŠ „Ratko Žarić“ iz Nikšića u Crnoj Gori. Projekat je sa mnogobrojnim saradnicima realizovan na evropskoj platformi eTwinning.
Ljiljana Sokolović, jedna od autora kaže da je projekat okupio 21 nastavnika iz Crne Gore, Severne Makedonije, Hrvatske i Srbije, a sve sa ciljem ohrabrivanja i motivisanja učenika za čitanje, pisanje i aktivno slušanje.
Fokus je bio na razvijanju ljubavi prema narodnoj i umetničkoj književnosti, stvaralačkom radu, podsticanju mašte i kreativnosti, kao i razvijanju empatije i društveno odgovornog ponašanja. U današnje vreme, koje je prepuno digitalnih izazova, želele smo da osnažimo i podstaknemo na dalji razvoj veštinu slušanja, govora, pisanja. Sve one su u službi kreativnog stvaralaštva, podržane i potpomognute silinom reči pesnika i pisaca za decu, stvarnim osobama, dečijim savremenicima – kaže Sokolović.
Učenici iz Srbije i okruženja među kojima su bili i osnovci iz prokupačkih škola “Milić Rakić Mirko” i “Nikodije Stojanović Tatko” su kroz tri zadatka imali priliku da se upoznaju sa narodnom i umetničkom književnošću, čuju savremene autore iz svog okruženja i samostalno kreiraju literarna dela koja su predstavljena kroz pisane materijale.
Pored podrške iz porodica učenika, projekat su podržali i pisci za decu poput Vlaste Cenića, Stefana TićMija i Anite Pešić, koji su učenicima pružili važne savete i ohrabrenje za dalji rad. Deci će njihov savet, izjava i primer biti svetlo koje se izdvaja, putokaz u mnoštvu drugih i drugačijih. Topla priča iz detinjstva starijeg člana porodice utvrdiće veru u dobrotu i pobedu pravde, podstaknuće maštu i otvoriće vrata ka novim čudesima. Podstaknuti takvim pokretačima, deca će stvarati svoje priče, pesme, bajke, jedinstvene i lične. Kroz stvaralaštvo rastu i ostaju deca. To je ono što smo želele da postignemo ovim projektom – dodaje Sokolović.
Tokom trajanja projekta učesnici su obeležili nekoliko važnih datuma, uključujući Dan svesnosti o buloznoj epidermolizi, Međunarodni dan bezbednosti na internetu i Svetski dan pričanja bajki.
Sakupljeni dečji literarni radovi nastali tokom projekta su u pripremi za štampu kao zbornik, koji će se prodavati u humanitarne svrhe za pomoć u lečenju „dece leptira“.
Prokupačke učiteljice Ljiljana Sokolović i Jelena Babić više puta su do sada dobile prestižna priznanja i nagrade za svoj inovativni rad sa đacima.
Njihov projekat „Magična jabuka“ koji povezuje nauku, tehniku i kreativnost izabran je kao jedan od četiri najbolja projekta na festivalu “Nauka na sceni”, u konkurenciji 200 radova koji se tiču razvijanja veština pisanja, govora, čitanja i slušanja kod učenika, tri učiteljice iz Prokuplja među kojima su Jelena i Ljiljana i jedna iz Surdulice predstavljale su jug Srbije na interaktivnom projektu Zavoda za unapređenje obrazovanja u Beogradu na temu “Srpski jezik – moj maternji jezik”. Za objavljivanje u Zborniku radova Zavoda odabrano je 80 aktivnosti, među kojima su i radovi učiteljica sa juga.
Na međunarodnom konkursu prosvetnih radnika koje je raspisalo Udruženje prosvetnih nastavnika iz Makedonije, učiteljice Jelena Babić i Ljiljana Sokolović nagrađene su pohvalnicom i blagodarnicom. Nagrađeni radovi ovih učiteljica našli su se u prvoj elektronskoj zbirci posvećenoj Ćirilu i Metodiji.
Učiteljica Jelena Babić je sa pesnikom Slavkom Demirovićem autor prvog slikovnog srpsko-romskog rečnika „Na krilima vetra“ u kome se nalazi oko 170 pojmova prilagođenih deci predškolskog uzrasta i mlađim osnovcima.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
BRAVO!