Kao podsećanje na prvi srpski voz, koji je pre 140 godina krenuo iz Beograda u Nišu, za sada samo virtuelni, prvi voz kulture „uputio se“, preko Lapova, Ćuprije i Paraćina, u Niš. U Univerzitetskoj biblioteci „Nikola Tesla“ 27. decembra počinje izložba „140 godina od prve pruge u Srbiji“ koja će trajati dve nedelje.
Prvi voz ka Nišu je sa beogradske stanice pošao 4. septembra 1884. godine u 5:30 i dužinu od 238 km, uz 23 stanice, prešao je za 7 sati i 30 minuta.
Vožnja je protekla svečano, a voz na svakoj stanici dočekivan sa oduševljenjem.
U sećanje na taj dan i deo istorije, prvo je organizovana izložba u Univerzitetskoj biblioteci “Svetozar Marković“ u Beogradu, a potom će postavke biti u Lapovu, Ćupriji i Paraćinu, dok će pogled na važan deo istorije Srbije biti upriličen i u Nišu.
Pored otvaranja izložbe, voz kulture na svojim stanicama donosi i besedu o kulturi pesnika Miloša Jankovića, predsednika Udruženja književnika Srbije, besedu o čitanju autora izložbe dr Adama Sofronijevića i poklon knjiga Udruženja “Adligat“ ustanovama koje su domaćini izložbe. Izložba “140 godina od prve pruge u Srbiji“ podseća našu javnost na niz zaboravljenih detalja vezanih za prvu prugu i prvi voz koji su stigli u Srbiju pre 140 godina, od kojih se mnogi odnose na međunarodne aspekte tog, za to vreme, velikog građevinskog poduhvata – navode organizatori.
Izložba će biti otvorena u petak, 27. decembra u 13 sati u Svečanoj sali Univerzitetske biblioteke u Nišu.
Prisutnima će se, nakon pozdravne reči upravnice biblioteke, gospođe Snežane Bojović, obratiti doc. dr Adam Sofronijević, zamenik direktora Univerzitetske biblioteke u Beogradu i gospodin Miloš Janković, predsednik Udruženja književnika Srbije.
Izložbu organizuju Univerzitetska biblioteka „Nikola Tesla“ iz Niša, Univerzitetska biblioteka „Svetozar Marković“ iz Beograda, Udruženje književnika Srbije i Udruženje „Adligat“.
Ulaz je slobodan.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
i sad 140 godine kasnije on putuje sedam sati, ukoliko uopšte krene