Đaci, prijatelji, školski drugari, ljubitelji stiha i poštovaoci dela Branka Miljkovića i ovog 12. februara okupili su se ispred platoa kod Narodnog pozorišta, a povodom 56 godina od njegove smrti. Oni su recitovanjem i polaganjem cveća na spomen bistu odali počast princu poezije.
Uz Brankove stihove, ali i one koje su mu sami posvetili, učenici Osnovne škole “Branko Miljković“ i pesnici iz Niša odali su pesniku zahvalnost za sve što je uradio.
Oni su podsetili koliko je važno da se sećamo ljudi koji su stvarali u ovom gradu i koji su se ovde rodili.
Izuzetno je važno da se setimo najznačajnijeg niškog, ali i jednog od najznačajnijih pesnika u čitavoj Srbiji i da mu jednim malim omažom odamo zahvalnost za sve – kaže jedan od organizatora Ivan Redi.
Pored knjiga Brankova najveća ljubav bila je pozorište. Njegov drug Vidosav Petrović sa setom se seća, kako njihovih školskih dana, tako i redovnih odlazaka na predstave.
Branko je još kao gimnazijalac bio jedan od redovnih posetilaca svih predstava Narodnog pozorišta i nije slučajno što smo se opredelili da baš ovde bude njegov spomenik. Bio jedan od onih koji su imali javnu reč, pa je preko Narodnih novina ukazivao i na repertoarske potrebe Pozorišta u to vreme – priča Petrović.
Branko je ušao na velika vrata srpske poezije, a ubrzo i evropske, jer, kako Petrović podseća, njegovi stihovi njegova razmišljanja, njegova poetika, bili su na visini onih događaja koji su bili aktuelni i u evropskoj književnosti.
Branko Miljković rođen je 29. januara 1934. godine i završio nišku Gimnaziju “Stevan Sremac”, nakon čega je 1953. godine otišao na studije u Beograd gde je diplomirao filozofiju na Filozofskom fakultetu 1957. godine.
Kao student je sa Draganom M. Jeremićem i grupom pesnika osnovao grupu neosimbolista.
Mladi Miljković odbijao je članstvo u Komunističkoj partiji, što je rezultiralo neobjavljivanjem njegove poezije. Međutim, uspeh kod mladih je bio očigledan i pet njegovih pesama je objavljeno u poznatom časopisu “Delo” čiji je glavni urednik u to vreme bio Oskar Davičo.
Njegova prva od pet knjiga pesama nosi naziv „Uzalud je budim“, a objavljena je 1957. godine. Pesma po kojoj je zbirka nazvana postala je klasik i jedna je od njegovih najpoznatijih pesama.
Nakon nje izlazi zbirka “Smrću protiv smrti“. Posle toga je objavio i knjige pesama “Vatra i ništa“ (1960.), “Izvor nade“ (1960.) i “Krv koja svetli“ (1961.godine).
Epitaf “Ubi me prejaka reč”, koji je napisao, često se citira i pominje i danas.
Često je viđen po kafanama Beograda, u kojem je vodio boemski život. Međutim, pod uticajem alkohola umeo je da pokaže i svoju agresivnu stranu i stalno ulazio u tuče koje je skoro uvek gubio. Ovakvo ponašanje ga je često dovodilo u neprilike sa režimom.
U jesen 1960. godine otišao je u Zagreb da radi kao urednik kulture u Radio Zagrebu, a na današnj dan 1961, pronađen je obešen o drvo na periferiji Zagreba. U tom trenutku imao je 27 godina.
Postoji sumnja da je ubijen, a u vezu sa njegovom smrću se dovodi i tvrdnja da se Branko bavio istraživanjem porekla Josipa Broza po njegovom dijalektu i da je zbog toga bio praćen od strane UDBE.
Povodom desetogodišnjice smrti, 1971. godine Brankovi roditelji Marija i Gligorije i brat Dragiša poklonili su Muzeju sačuvanu zaostavštinu: lične predmete, odeću, dokumenta, fotografije, rukopise, nameštaj iz roditeljske kuće u Nišu i Beogradu, prepisku, ličnu biblioteku sa oko 400 knjiga i časopisa i bogatu hemeroteku sa isečcima pesnikovih objavljenih radova i drugih tekstova iz novina i časopisa.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Branko je niški pisac. Na žalost niko od brojnih gradskih službenika zaduženih za kulturu nije našao za potrebnim da prisustvuje ovom skromnom skupu. Kažu da navedeni nisu znali da Branko ima spomenik u Nišu, a dobar deo ne zna gde je zgrada Narodnog pozorišta.