Život i delo poznatog austrijskog umetnika Gustava Klimta zaintrigirali su brojne Leskovčane koji su bili na otvaranju izložbe posvećene ovom umetniku.
Izložba pod nazivom “Gustav Klimt – preteča moderne” okupila je i veliki broj dece, a prema rečima nekih roditelja, decu odmalena treba učiti da vole umetnost, ali i šta su prave kulturne vrednosti.
Smatram da decu treba voditi na sva dešavanja, naročito ona koja su vezana za kulturu. Tako im pokazujemo šta su prave vrednosti, ali im i stvaramo naviku da posećuju galerije, muzeje, pozorišta – kaže jedan Leskovčanin.
Izložba je, kaže portparol Leskovačkog kulturnog centra Ivana Ristić, organizovana povodom 100 godina od smrti velikog austrijskog slikara, a u saradnji sa Austrijskim kulturnim forumom. Osim što i leskovačka publika može videti deo stvaralaštva Gustava Klimta, ova izložba, kaže Ristićeva, uči nas i važnosti koju kulturna baština treba da ima.
Ova edukativna izložba može da nas pouči još nečemu, kako se čuva i prezentuje nacionalna kulturna baština. Naša kulturna baština koja ima svetski značaj zaslužuje da bude mnogo češće i sveobuhvatnije prezentovana i stranoj i domaćoj javnosti, pre svega zbog novih, mladih naraštaja – kaže Ristićeva.
Gustav Klimt živeo je od 1862. do 1918. godine, a njegov život i delo, kažu organizatori, podudaraju se sa zlatnim dobom Beča s kraja 19. i početka 20. veka, kada je nastajao modernizam. Ovaj umetnik reprezentuje epohu koja odjekuje do dašanjeg dana i koja i danas izaziva oduševljenje.
Stogodišnjica smrti Gustava Klimta u Leskovcu će biti obeležena i prikazivanjem filma koji govori o njegovom životu, a publika će moći da ga pogleda 22. juna od 17 sati u bioskopskoj sali Leskovačkog kulturnog centra.
Film “Klimt” prvi put je prikazan 2006. godine na Berlinskom festivalu. Režirao ga je Raoul Ruiz, a glavnu ulogu igra Džon Malkovič.
Ulaz na projekciju je slobodan.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0