Retrospektivna izložba posvećena poznatom filmskom i TV snimatelju

autor: J.A.
Paviljon u Tvrdjavi foto Wikipedia Milorad Dimic scaled
; foto: Wikimedia commons/Milorad Dimić

Nišlija Hadži Ivan Zdravković Sosa (1952 – 2013) bio je poznati filmski i TV snimatelj, više puta nagrađivan za režiju i umetničku fotografiju na filmu, a retrospektivnu izložbu koju je osmislila njegova ćerka, publika će moći da vidi od četvrtka 25. oktobra u Paviljonu niške Tvrđave, od 19 sati.

Izložba nosi naziv „Al’ ima ljubavi moje“ i simboliše Sosinu veliku ljubav prema fotografiji. Autor ove retrospekcije je njegova ćerka arheolog Ivana Zdravković, kustos Ljudmila Đukić, a dizajnerka Jelena Macanović.

Sosa se kao rođeni Nišlija od ranog detinjstva bavio fotografijom i amaterskim filmom. Organizatori izložbe ističu da je za više od 40 godina umetničkog i profesionalnog rada napravio 20.000 TV priloga, preko 600 filmova različitih žanrova, više od 30 samostalnih i 100 kolektivnih izložbi fotografija i grafika. Bio je i direktor fotografije na mnogim predstavama Narodnog pozorišta.

Svi se sigurno dobro sećate i njegovih izložbi umetničke fotografije poput ciklusa „Krovovi Hilandara“ i jedinstvenih kadrova kojima je dočarao put do tog svetog mesta kao i duhovne šetnje kroz manastirski objekat. Bio je uključen i u stvaranju spomen sobe i dela Branka Miljkovića. Značajan doprinos dao je i filmskim susretima u Nišu u čijem je radu aktivno učestvovao i kao član Saveta – navode organizatori.

Umetnička znatiželja je u njemu stvorila svestranog umetnika, dodaju, a kada je reč o fotografiji podjednako je voleo portret, ljudsku figuru, pejzaž i urbanu arhitekturu. Posebno su ga inspirisali detalji poput prozora, krovova i ograda, a njegova dela odišu suptilnošću, ali pre svega zrače estetskim intenzitetom.

Bio je majstor umetničke fotografije, pratio je nova dostignuća kompijuterske animacije, svetlost je bila jedno od njegovih vodećih likovnih elemenata, a dokumentarni pristup fotografiji je koristio za umrežavanje sa različitim umetničkim izrazima i formatima.

Svi mi koji smo ga poznavali sećamo ga se kao kolegu vedre naravi, uvek punog ideja i entuzijazma, skromnog kada je reč o njemu, srdačnog kada treba izaći u susret prijatelju.Uspomena na njega ostaje trajno zabeležena i živeće i dalje kroz njegova dela – ističu.

Hadži Ivan Zdravković Sosa se nakon diplomiranja filmske kamere na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu vratio u Niš i počeo da radi u filmskom studiju. Veliki doprinos dao je razvoju dopisništva RTS-a i otvaranju mnogih lokalnih televizija. Bavio se i pedagoškim radom, a profesor je bio u Umetničkoj i Mašinskoj školi u Nišu, Fakultetu umetnosti u Prištini i Univerzitetu u Novom Pazaru. Jedan je od pokretača bioskopa „Čarli Čaplin“, a njegov autorski rad bio je ispunjen i mnogim dokumentarnim, animiranim i igranim filmovima, mnogobrojnim produkcijskim projektima i spotovima.

Autor:
J.A.

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.