Logor „Crveni krst“ biće revitalizovan u naredna dva meseca, saznajemo u Narodnom muzeju. Biće obnovljeni zid i zgrada i napravljen poseban ulaz za vatrogasna vozila.
Revitalizacija Logora „Crveni krst“ je počela 18. novembra, a rok za završetak je dva meseca. Tokom obnavljanja ovog spomenika od izuzetnog značaja biće rekonstruisan zid Logora koji je sklon urušavanju, ali i „umivena“ zgrada, potvrdili su nam u Narodnom muzeju.
Najverovatnije će biti i napravljen poseban ulaz za vatrogasna vozila.
Radovi će možda biti završeni do Nove godine jer izvođač radova želi da završi pre zime, kako su nam rekli u Muzeju. Za izvođača radova izabrana je jedna firma iz Kragujevca.
„Crveni krst“ je jedan od malobrojnih sačuvanih nacističkih logora u Evropi, a u memoriajlni muzej pretvoren je 1969.godine, od kada je i stavljen pod zaštitu države.
12. februara 1942. godine 105 logoraša iz Logora „Crveni krst“ izvelo je najmasovnije bekstvo iz nekog koncentracionog logora. 105 logoraša domoglo se slobode, a 45 je poginulo na zidinama.
Do bekstva logor je bio opasan bodljikavom žicom, a posle kompleks je ograđen zidom.
Sledeće godine, 12. februara biće obeleženo 70 godina od proboja Logora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Sta ce im vatrogasni ulaz ? Valjda ne planiraju da naprave mesto za piknik ?!
sa takvim pitanjem jedino si sam sebe i mogao da lajkujes
Vatrogasni ulaz,kako mu samo ime kaže, služi za intervenciju vatrogasaca – ne daj Bože. Setite se da je 2001 Saborna crkva gorela jer vatrogasna kola nisu mogla da uđu u portu.
Tome služi ulaz za vatrogasna vozila…
Pozdravljam ! Da se ne zaboravi ! Samo pazite da se direktor ne „ugradi“ ! On ili njegova Stranka, sve jedno !
NIJE SVEJEDNO… A, da li nam JV mogu pruziti informaciju ko ce vrsiti nadzor nad kvalitetom izvedenih radova ? Kolika je predracunska cena rekonstrukcije po projektu ? Ne pitam bez razloga. MISLITE O TOME…
i red je bio da se malo sredi
I ko je zapalio crkvu?