Rodnom Nišu poklonila 65 svojih slika, a Legat joj u centru grada zapušten

legat 4
Iz NKC-a kažu u fazi primopredaje; foto: čitalac

Plastične čaše, prazna pakovanja od hrane, iskorišćene maramice i mrtve bubašvabe – deo su prizora koji zateknu oni koji ovih dana pođu u Legat Branke Đorđević, niške slikarke koja je svom rodnom gradu poklonila kolekciju od 65 slika. Iz Niškog kulturnog centra kažu da je prostor u fazi primopredaje, pošto je prostor Legata odlukom gradske Skupštine dodeljen Turističkoj organizaciji Niša.

legat 1
foto: čitalac
Legat Branke Đorđević otvoren je pre 16 godina, pošto je slikarka rodnom Nišu poklonila svoja najvrednija dela. Ulaz i sam prostor sada su prilično zapušteni.

Unutra mrtve bubašvabe po podu, ispred vrata smeće. To je najstroži centar grada Niša. Sramota za NKC i sve Nišlije – piše čitalac preko aplikacije “Prijavi problem”.

Na vratima i dalje stoji odluka NKC-a o radnom vremenu, gde piše da Legat radnim danima radi od 10 do 18 sati, sa pauzom od 12:30 do 13 sati.

legat 3
foto: čitalac
Legat je Odlukom o izmenama odluke o poklonu likovnog umetnika Branislave Đorđević Gradu Nišu, koju je 26. decembra prošle godine donela gradska Skupština, dodeljen na korišćenje Turističkoj organizaciji Niša, ali će ostati u istom prostoru.

Tom odlukom, poklon o kome je reč i dalje ostaje izložen u poslovnom prostoru Grada Niša u ulici Nade Tomić br.13, dok će se o smeštaju i izlaganju stalne postavke poklona Branislave Đorđedević starati Turistička organizacija Niš sa sedištem u ulici Nade Tomić br.15 – kažu iz Niškog kulturnog centra.

Od donošenja odluke, prostor je u fazi primopredaje, dodaju dalje, a ona bi trebalo da bude završena do kraja januara.

legat 2
foto: čitalac
Branka Đorđević rođena je u Nišu 1933. godine, završila je beogradsku Akademiju primenjenih umetnosti, a prvu samostalnu izložbu organizovala je u Kulturnom centru u Nišu 1975, nakon čega su usledile brojne izložbe širom zemlje.

U svojoj bogatoj karijeri je imala više od 40 samostalnih izložbi u Srbiji i u Evropi, kao i preko 100 grupnih.

Dobila je više nagrada za svoj rad, a Međunarodna akademija savremene umetnosti u Belgiji dodelila joj je 1995. zvanje Počasnog doktora umetnosti za životno delo. Ta Akademija je niškoj umetnici 2004. godine dodelila i titulu ambasadora umetnosti.

Kako su mediji tada prenosili, u ugovoru o poklonu, koji je slikarka pre 16 godina potpisala sa tadašnjim gradonačelnikom Smiljkom Kostićem, ona je navela zahtev da o poklon postavci brine kvalifikovani istoričar umetnosti, a ne “tamo neki portir”, kao i uslov da se slike ne smeju seliti i izlagati van grada da se ne bi oštetile.
legat
foto: čitalac

Slični tekstovi

Komentari

11
  1. Ako se vrate Nišlije u gradske strukture možda se ovakve stvari neće dešavati

  2. Jeste, ne daj Bože da su Nišlije nešto loše uradile, a sve što ne valja u ovom gradu, za to su nam uvek krivi „dođoši“ i „selci“. Kad lepo priznamo da ni sami ne valjamo i kad prestanemo da prebacujemo odgovornost uvek na nekog drugog, onda možda možemo da se nadamo i da ćemo biti bolji. Ne rađaju se ovde neki anđeli, nego ljudi kao i svuda, kvarni i svakakvi.

  3. Sto komesar ne pocisti malo, sta ga drugo ceka? Ili je promenio „radno“ mesto?

  4. NKC bi mogao malo vise da se potrudi oko organizovanja i narocito prateceg marketinga kulturnih sadrzaja i dogadjanja u gradu,kako kroz redovno obavestavanje gradjana,tako i da ih uvrsti u skolske, pa i turisticke „must seen“ programe.Tako bi se doprinelo negovanju kulture i umetnickih prostora grada,kojih je nekad u Nisu bilo puno a sada gotovo nikako, galerije su zamenile kockarnice i kafici…

  5. Nejasna je Odluka o izmenama odluke o poklonu umetnika – zar je moguce da neko tek tako promeni necije zavestanje?Umetnica je imala decidirane uslove pri poklanjanju svog vrednog legata rodnom gradu.Licno nikad u legatu nisam zatekla „kvalifikovanog istoricara umetnosti“, ako ga je nekad i bilo,a sigurno ga nece biti sada, u Turistickoj organizaciji. Zasto je gradu taj legat bio tesko odrziv?

  6. Ja bih voleo da gradonacelnica ili neko od gradskih vecnika procita ovaj komentar: Niški trotoari i „zelene povrsine“ su zatrpani djubretom, plastikom, papirima, kesama, kartonima, plasticnim flasama. Deluje da Nislije namerno bacaju djubre na ulicu, a da gradska cistoca ili JKP Mediana ne postoji. Po kolicini smeca na trotoaru se istice centar grada, Marger, Palilula i Bubanj.

  7. Upravo zbog ovakvih stvari je Legat dat TONu nedavno.
    Niste dobro informisani

  8. Turisticka organizacija Nisa pod hitno da krene da radi nesto za ovaj grad. Manifestacije, organizacije raznih desavanja koje ce da dovedu ljude u ovaj nas divni grad smisliti pod hitno. Pa manja mesta su uspesnija po tom pitanju od nas Nislija!

  9. Mile Ilić, Smiljko, pa nek se zauzmu za svoju umetnicu

  10. Uz dužno poštovanje dobrih namera darodavca umetnički domet njenih slika je veoma skroman pa nije trebalo ni da se odvaja gradski prostor za legat.

  11. Godinama je to zapusteno i zatvoreno. Steta, za sve nas iskrene zaljubljenike u stvaralastvo gospodje Branke. Jasno je da ovaj grad nije zaintereaovan ni za sta sto ne donosi pare.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.