Kako je 105-godišnji Toma Dimo, Grk iz Fira u Albaniji, kao dečak doživeo povlačenje srpske vojske i prognanih civila preko tamošnjih zavejanih planina jedna je od priča koju nosi dokumentarni serijal snimljen na ekspediciji „Tragovima srpske vojske u Velikom ratu“.
Oko 60 sati video materijala i 20.000 fotografija napravljenih na putovanju džipovima „Safari kluba“ trasom od 3.500 kilometara kojom se u Prvom svetskom ratu kretala i srpska vojska sažeto je u 4 polučasovne putopisne reportaže.
Prva obuhvata put kroz Srbiiju, druga kroz Crnu Goru i Albaniju, treća kroz Grčku, a četvrta – povratak preko Makedonije i južne Srbije.
Film daje pogled na događaje koji su promenili tok istorije sa vremenske distance nekad i sad. Priča je ispričana na nesvakidašnji način, kroz neposredan uvid u mesta događanja. S jedne strane, on predstavlja velike vojvode, ali i običnog srpskog seljaka, koji se našao u vrtlogu Velikog rata – kaže autor dokumentarnog serijala Goran Stanković.
O istorijskim činjenicama razgovarao je sa kustosima muzeja, istoričarima, predstavnicima vojske, političkih organizacija, lokalnih samouprava, ali i sa potomcima vojnika ili onih koji su im pomagali. Ipak, samo jedan od sagovornika je to o čemu je pričao mogao i da vidi.
Imali smo čast da u Albaniji razgovaramo sa Tomom Dimom koji je tada bio jedini preostali svedok albanske golgote. Nažalost, on je preminuo dva meseca nakon razgovora sa nama – kaže Stanković.
Priča dotiče i život najpoznatijeg ratnog izviđača u istoriji srpske vojske čija je fotografija „Oko sokolovo“ obišla svet, a koji je rođen u selu Kaletinac kod Gadžinog Hana.
Kao jedan od rezultata ekspedicije „Tragovima srpske vojske u Velikom ratu“ narednih meseci biće održane izložbe fotografjia u Nišu, Mojkovcu, Skadru i Skoplju, a biće održane i promocije dokumentarnog serijala.
Putopisne reportaže su date lokalnim televizijama, a njihov autor kaže da će ih ponuditi i nacionalnim televizijama i javnom servisu.
Ne planiramo da se tu zaustavimo, nego ćemo konkurisati kod Ministarstva kulture i pokušati da dobijemo pomoć i uz doradu napravimo umetnički film – planira Stanković.
Dodaje da će nakon promocija reportaže, čija je postprodukcija rađena u niškom „Media centru“, biti dostupne i na internetu.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0