Jedinstvena svedočanstva o Prvom svetskom ratu – fotografije, ratni dnevnici, vojnička pisma i dopisnice učesnika rata, koje su protekle 4 godine prikupljane u elektronski „Album sećanja“, biće predstavljene na izložbi koja se otvara u četvrtak 18. maja od 13 sati u niškom Domu vojske.
Nišlija Aleksandar Vasilić idejni tvorac projekta „Album sećanja na naše pretke iz Prvog svetskog rata“ ističe da će zainteresovani moći da vide rezultat četvorogodišnjeg prikupljanja, otkrivanja i istraživanja istoriografske građe pojedinaca koji su učestvovali u Velikom ratu.
Koji su to bili heroji Velikog rata i sa našeg prostora u Prvom svetskom ratu? Sada znamo njegov lik, njegovo ime i prezime i njegovu sudbinu, kroz opis svog potomka koji su u slavu svog pretka učestvovali na ovom projektu, poslavši fotografiju i zabeležili trajno njegovo herojstvo. Ovi heroji posle sto godina više nisu samo likovi u masi – ističe Vasilić.
Tokom 4 godine prikupljeno je preko 6.000 fotografija i ostale istoriografske građe, a deo nje se našao u Galeriji portala projekta. Digitalizovano je preko 7.000 personalnih kartona nosilaca Albanske spomenice, a sve je moguće sortirati i pretraživati prema nazivu, godini i datumu slanja.
Učesnici projekta navode da je iz Srbije i iz dijaspore stiglo preko 5.000 mejlova sa nekim od sećanja na pretke.
Rezultati projekta su zadivljujući, što je najvažnije, srpski narod i potomci nisu zaboravili svoje pretke, naprotiv, s ponosom ih se sećaju – njihov moral, hrabrost, porodične vrednosti i prenose s kolena na koleno sećanje, podaci i dokumenta se čuvaju brižno bez obzira na sve teške trenutke koje je u svojoj istoriji trpeo naš narod – kaže Vasilić.
Od pristigle građe snimljen je i film “Vaskrs junaka iz velikog rata“ koji je preveden na engleski i francuski jezik. Ovaj film, koji je režirao Ivan Mančić, biće prikazan u okviru izložbe.
Izložba „Album sećanja na naše pretke iz Prvog svetskog rata“ uključena je u program ovogodišnje manifestacije Noć muzeja u Nišu, pa će biti otvorena za posetioce 19. maja od 17 sati do ponoći.
Kroz postavku „Album sećanja“ posetioce će provesti “kustosi“ – studenti istorije sa niškog Filozofskog fakulteta, a među njima biće i Đorđe Pavlović, učenik Gimnazije “Svetozar Marković“ iz Niša koji godinama sa maksimalnim brojem bodova osvaja prva mesta na državnim takmičenjima iz istorije.
Tematiku Velikog rata, muzičkim programom niškoj publici približiće i učenici Muzičke škole iz Niša kao i hor OŠ „Učitelj Tasa“.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
E , pa bili preci i mnogi , na žalost izginuli a ostao je samo restl /“ostatak“/ , koji nije nizašta ! Osim za SNS-ovce !
Sa velikim zadovoljstvom i ponosom,zahvaljujem se gospodinu Aleksandru Vasilicu na projektu ,,Album secanja na nase pretke iz Prv. sve. rata,,Odavno nisam cuo lepsu i dostojanstvenu recenicu kao recenicu g.Vasilica,,Ovi heroji posle sto godina vise nisu samo likovi u masi,,Nadam se da je ovo samo pocetak u otkrivanju prave istine Pr.sv.rata.Postoje mnoga pitanja,odgovori su bitni i za sadasnjost.