Sićevo od utorka 31. put dom književnika

Knjizevna kolonija foto D M CAR
Ove godine Književna kolonija "Sićevo" održava se 31. put; arhivska fotografija, foto: D. M. Car

Od 1991. godine Sićevo kod Niša je nekoliko dana kuća pisaca, književnih kritičara, prevodilaca, izdavača i drugih učesnika književnog života iz Srbije i drugih zemalja sveta da u oblasti književnosti. Ove godine originalna, međunarodna kreativna manifestacija, jedinstvena na Balkanu, Književna kolonija „Sićevo“ biće održana od 13. do 18. septembra.

Ideja da učesnici stvaraju ili samo akumuliraju impresije i „notiraju“ ideje, i uspostave prisniji kontakt između svojih književnih dela i čitalačke publike živi više od 30 godina.

Književna kolonija se održava svake godine sredinom septembra u prostoru Likovne kolonije „Sićevo“ u živopisnim predelima sela Sićeva na ulazu u Sićevačku klisuru šesnaestak kilometara istočno od Niša. Kolonija ima međunarodni karakter i osim pisaca, okuplja i književne kritičare, prevodioce, izdavače i druge učesnike književnog života, kao i veliki broj zaljubljenika u pisanu reč – kažu organizatori.

Osnivači Književne kolonija u Sićevu su dr Mihajlo Ignjatović, niški pisac i književni prevodilac i Društvo književnika i književnih prevodilaca Niša.

Sasvim je nebitno da li će autori ovde i stvarati ili će samo akumulirati impresije i „notirati“ ideje, jer inspiracija, to „ugljevlje koje se gasi“ uostalom zavisi od individualnih predispozicija i navika samih stvaralaca. Mnogo je važnije da ambijent i atmosfera u Koloniji obezbede učesnicima da dosegnu, na izgled neostvarljivu i, samo na prvi pogled, disharmoničnu težnju da se istovremeno udalje iz bila društvenog života i još intenzivnije približe njemu – rekao je Mihajlo Ignjatović.

Program Književne kolonije Sićevo 2022
Ovogodišnji program; foto: Niški kulturni centar

Ove godine učesnici sy Goran Petrović (Beograd), Marko Tomaš (Mostar), Mato Uljarević (Podgorica), Đorđe Despić (Novi Sad), Vladan Krečković (Beograd), Milica Špadijer (Beograd) i Milica Milenković (Svrljig).

Nagrada Ramonda serbika za višegodišnje stvaralaštvo koje je ostavilo poseban pečat u istoriji savremene književnosti biće dodeljena srpskom piscu i akademiku Goranu Petroviću, koji je 27. dobitnik ove nagrade.

Gosti Kolonije su Zlata Kocić, Zoran Đerić, Gordana Nonin, Jelena Mladenović, Danijela Kostadinović, Mila Vasov i mnogi drugi, moderatori će biti Goran Stanković, Velibor Petković i Dalibor Popović Pop, a kao specijalni gosti su najavljeni članoci Kulturnog centra Vojvodine „Miloš Crnjanski“.

Zatvaranje 31. Književne kolonije je u nedelju, 18. septembra kada su planirana književna kretanja.

Osnivač i pokrovitelj Književne kolonije Sićevo je Grad Niš, organizator Niški kulturni centar, suorganizatori Narodna biblioteka „Stevan Sremac“ Niš i Društvo književnika i književnih prevodilaca Niša, uz saradnju Narodnog muzeja Niš, Galerije savremene likovne umetnosti Niš i Opštine Niška banja.

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.