
Najstarija likovna kolonija na Balkanu svečano će biti otvorena u ponedeljak, 2. septembra od 19 sati u Sićevu, gde će narednih 10 dana boraviti i stvariti umetnici iz Srbije i regiona. Umetnička dela nastala tokom ovogodišnje manifestacije biće izložena u Paviljonu u Tvrđavi novembra naredne godine.
Na inicijativu čuvene slikarke Nadežde Petrović Likovna kolonija je prvi put održana 30. jula 1905. godine, a u Sićevu su tada ugošćeni Fredo Vesel, Rihard Jakopič, Ivan Grohar, Paško Vučetić, Ivan Meštrović i Emanuel Vidović.
Na ovogodišnjoj, 61. Likovnoj koloniji učesnici će biti Milan Ristić i Tijana Savković iz Niša, Nina Ivanović, Marija Bogdanović i Đorđe Stanojević iz Beograda, Nikolija Stanojević i Milan Hrzanović iz Valjeva, Borislav Božić iz Hrvatske i Dinko Nenov iz Bugarske.
Od 1964. kada je obnovljen njen rad, održava se u kontinuitetu svake godine. Zahvaljujući ovoj manifestaciji formirana je zbirka koja broji 1000 umetničkih dela i po svojim istorijskim, umetničkim i estetskim karakteristikama najvrednija je zbirka naše umetnosti druge polovine veka na području uže Srbije – navode organizatori.
Tradicionalno, umetnička dela nastala tokom ovogodišnje manifestacije biće izložena u Paviljonu u Tvrđavi novembra 2025. godine.
Pored boravka i kreativnog rada, umetnici svake godine su u prilici da se upoznaju sa kulturno-istorijskim nasleđem Sićeva, ali i Niša.
Meštani sela, 119 godina od tada za Sićevo kažu da ljude ostavlja bez daha, jer podseća na Siciliju, kao i to da pored prirodnih lepota, autohtonih biljaka, turiste privlači „mediteranska klima u sred kontinentalne“ ali i hrana, vino i arheološka istorija, a ostaci pronađeni u sićevačkim pećinama treći su najstariji u Evropi.
Međutim, selo se poslednjih godina razvija kao destinacija za seoski turizam, a kako tvrde meštani, izazovi očuvanja ekosistema postaju sve značajniji.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Отвара врата али затвара прозоре од непријатног смрада отворене канализације.Туга од туризма.
@Затвара Прозоре : Dobro de … će bude još gore al’ tad će bude kasno i za umetnici /koji se ne oglašavaju kao da su teniseri, vaterpolisti, pJevači i svirCi na violinu/ …
Ali „kada je svima dobro – onda ništa“/!
Ima da se najedu i napiju kao i sve gladne „umetničke duše“ koje „rade“ za dobrobit Srbije !