Osim po proizvodnji odeće, nekadašnji jugoslovenski i pirotski gigant Prvi maj bio je prepoznatljiv i po velikoj i bogatoj kolekciji umetničkih dela koja su godinama sakupljana. Krajem 2021. godine Grad Pirot otkupio je na licitaciji skulpture, slike i mozaike, a do kraja ove godine očekuje se da deo vrednih umetničkih dela nađe svoje mesto u centru grada, na trgovima i parkovima.
Umetnička zbirka je godinama obogaćivana, najviše između šezdesetih i devedesetih godina prošlog veka – deo fonda je nabavljan kroz donacije, razmenu ili poklone, a deo je i otkupljivan i kasnije postavljan u fabričkim parkovima, na zidovima, kancelarijima, restoranima i hodnicima.
Sada je došlo vreme da svoje mesto pronađu na različitim lokacijama u gradu i tako postanu dostupnije građanima.
Radmila Vlatković, direktorka Galerije “Čedomir Krstić”, kaže da su 40 slika i grafika, kao i neke manje skulpture već smeštene u depo Galerije. Građanima će biti dostupne kroz izložbu koja se planira, a do kraja godine očekuje da se skulpture dislociraju i postave na nekoliko lokacija u gradu.
Vlatkovićeva je autor publikacije Umetnička zbirka Prvog maja koja je objavljena 2013. godine i sadrži kompletan popis umetničkih dela ove fabrike. Ipak, kolekcija od 174 dela nije u potpunosti sačuvana – neka dela su izgorela u požaru 1992. godine, a deo je i ukraden.
Deo koji je Grad Pirot otkupio biće dostupan javnosti.
Od 33 skulptura, sačuvano je 30, ostale su oštećene i nestale poput skulpture Jovana Soldadovića i Aleksandra Zarina. Komisija je dala predlog za lokacije, sada je na potezu Gradska uprava da da saglasnost na te lokacije. Očekujemo da se u toku leta i jeseni krene sa dislociranjem skulptura. Potrebno je i organizovati prebacivanje – kaže Vlatkovićeva.
Najveći broj skulptura Prvi maj je dobio sa aranđelovačke izložbe „Mermer i zvuci“, a ideja je da skulpture od mermera i bronze budu u centru grada, a one od kamena u parku pored tvrđave Momčilov grad.
Tri skulpture poznatih umetnika iz Francuske Kloda Losta i Dominika Labovjea i Kengira Azume iz Japana, su i do sada bile na Trgu u centru Pirota, ali kao pozajmice iz Agencije za privatizaciju.
Za mozaike će se tek tražiti rešenje.
Za njih tek očekujemo predloge i dogovor jer se traže čvrsta zidna platna na kojima bi stajali. Nephodna je i konsultacija sa stručnjacima Fakulteta likovne umetnosti i republičkog Zavoda za zaštitu spomenika kulture i taj posao moraju da rade konzervatori. Očekujemo da se na tome radi u narednoj godini – kaže ona.
Podsetimo, među umetničkim deila iz Prvog maja su i ona Dušana Džamonje, Gaspare De Jaga, Paje Ristića, Miodraga Nagornog, Muse Mahmuda, Radomira Antića, Jovana Kratohfila, Miće Popovića, Jovana Soldatovića i drugih.
One koje su sačuvane, Grad Pirot je, zajedno sa hotelom ispod tribine Gradskog stadiona, kupio na licitaciji.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0