Ljubavne poruke, recepti, potvrda o plaćenoj školarini iz 1909, isečci iz novina stari čitav vek, kao i spisak za more iz vremena kada se na letovanju izdvajalo 200 maraka za bundu, samo su delić onoga što su čitaoci Univerzitetske biblioteke u Nišu zaboravili da izvade iz njenih knjiga.
Ovi neobični obeleživači nađeni među stranicama brojnih knjga, godinama čekaju svoje vlasnike koji retko kada dođu po njih, a bibliotekar Goran Marinković ih duže od tri godine pažljivo sakuplja i čuva.
Skoro svaka knjiga mora da prođe kroz moje ruke jer ja radim obradu, odnosno ubacujem knjige u sistem pa tako svašta i nađem. Trudim se da uz svaki nađeni papir ili predmet upišem u kojoj je knjizi pronađen, za slučaj da se javi vlasnik, jer su to lične stvari i drage uspomene, a koje ljudi najčešće koriste da obeleže strane – priča Marinković.
Njegova trogodišnja kolekcija zaboravljenih bukmarkera pravo je malo bogatstvo. Među nađenim stvarima ima i onih koje su Goranu posebno drage, pa tako sa ponosom pokazuje člansku kartu iz Kongresne biblioteke, takozvane „istraživačke ruke“ Kongresa Sjedinjenih Država, kao i jedne od najvećih biblioteka na svetu.
Draga mu je, kaže i pronađena posveta „Veoma cenjenom akademiku Nikoli Hajdinu“, nekadašnjem predsedniku Srpske akademije naka i umetnosti čuvenom po seriji mostova koje je projektovao.
Interesantan mi je i bukmarker iz Japana, članska karta iz Kine koju sam pronašao u jednoj knjizi koju je biblioteka dobila na poklon iz te zemlje, vozne karte iz inostranstva, stari pismeni zadaci, fotografije, poziv za vojsku iz 1982. godine i slično – kaže Marinković.
Osim papira, čitaocima kao bukmarker često posluži i prvo što im se nađe pri ruci pa se tako u Goranovoj kolekciji mogu naći i turpijice, celofan od higijenskih uložaka, metalni novčići, disketa, a kako priznaje, njegova koleginica nedavno je pronašla i 100 evra.
Kako Južnim vestima odaje Marinković, biblioteka „Nikola Tesla“ uskoro bi mogla da napravi i prvu malu izložbu zaboravljenih stvari.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Vrlo simpatično kolekcionarstvo. (s)nasao ga hobi usred posla