U Oficirskom domu otvaranje izložbe o niškom i francuskom logoru

autor: J.A.
Logor 12 februar JV Vanja Keser
Logoraši su bežali i decembra 1942. godine; foto: Vanja Keser

Učenici starijih razreda osnovnih škola “Mogen” u Francuskoj i “Ivo Andrić” iz Niša pripremili su sa nastavnicima izložbu “Paralelne priče”, o dva logora u Drugom svetskom ratu. Otvaranje je u sredu 15. novembra od 18 sati, u Oficirskom domu u Nišu.

Povodom Dana Evrope i 60 godina Rimskog ugovora, kažu organizatori izložbe, pedesetak učenika iz Francuske i Srbije je duže vreme sarađivalo i pripremalo izložbu. Time su želeli da “povuku paralele” o različitim mestima u istom istorijskom periodu, dodaju, a sve da bi istakli sličnost i izvukli zajedničku pouku kroz izložbu.

Dva sabirna logora Drugog svetskog rata (1939-1945), mesta nacističkog varvarstva, bila su udaljena 2.000 km jedan od drugog i centralna su tema ove izložbe koja smešta pitanje građanskih prava u središte evropske istorije – dodaju organizatori.

Izložba koju su nazvali “Paralelne priče” govori o dva logora tokom Drugog svetskog rata, a nastala je zahvaljujući istorijskom arhivu departmana Žirond i istorijskih dokumenata niškog Muzeja.

Radove vezane za logor Bodezer u Merinjaku pripremili su učenici Osnovne škole “Mogen”, kažu, a stariji školarci iz niške škole “Ivo Andrić” su spremili radove o logoru “12. februar”.

Ova izložba deo je različitih projekata u okviru saradnje uspostavljene između departmana Žirond i grada Niša, koja podstiče dugoročnu razmenu baziranu na projektima za mlade. U tom svojstvu, ona se realizuje pod pokroviteljstvom Službe za međunarodnu saradnju departmana Žirond, kao i konzulata Francuske u Nišu, Ambasade Francuske u Beogradu, Uprave i Muzeja grada Niša – kažu organizatori.

Na otvaranju izložbe u Nišu gostovaće delegacija iz Francuske, a izložbu organizuje Osnovna škola „Ivo Andrić“.

Autor:
J.A.

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.