Kroz dve likovne discipline, grafiku i crtež, mladi umetnici Jelena Petrović i Antanasije Punoševac predstaviće svoja dela, kojima su došli do zajedničke konstatacije – da se savremeni čovek vekovima unazad bori za opstanak. Njihovi radovi biće izloženi u Paviljonu niške Tvrđave od četvrtka 12. jula.
Organizatori izložbe kažu da ova dva umetnika različitim metodama likovnog izraza pronalaze „zajednički jezik“, a to je savremeni čovek koji se neprekidnom borbom i dominantnošću udaljava od prirode i osnovnih korena postojanja, te tako ugrožava sebe.
Izložba obuhvata dve likovne discipline, grafiku (litografiju) Jelene Petrović i crteže (ugljen na platnu) Antanasija Punoševca – dodaju organizatori.
Umetnica Jelena Petrović je rođena u Brčkom u Bosni i Hercegovini, navode organizatori, a osnovne i master studije je završila na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, na grafičkom odseku, i na istom je doktorirala.
Petrovićeva je dobitnica nagrade „Boško Karanović“ za grafiku, koju dodeljuje fakultet, a dosad je imala 6 samostalnih i učestvovala na mnogim kolektivnim izložbama u zemlji i inostranstvu.
Umetnički deo njenog projekta, iako je vezan za čoveka, bavi se više filozofijom življenja i postojanja ljudske individue. Njeni radovi monumentalnih dimenzija atipični su za grafičku tehniku koja je kod nje zastupljena i nastali su kao rezultat istraživanja granica i mogućnosti grafičkog medija – dodaju organizatori.
U njenim radovima crtež, linija, kao i selektivno korišćenje boje, kako kažu, dodatno naglašavaju usamljenost, ugroženost i strah modela.
Navode da je slična tematika prisutna i na crtežima Antanasija Punoševca, koji je rođen u Kruševcu, a osnovne i master studije je završio na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, na slikarskom odseku. Na istom fakultetu je trenutno na doktorskim studijama, a član je ULUS-a i Udruženja likovnih umetnika Kruševca.
Dobitnik je nagrade za crtež na FLU i nagrade „Stevan Knežević“, a do sada je imao pet samostalnih izožbi i bio je učesnik nekoliko kolektivnih izložbi u zemlji.
Cilj njegovih monumentalnih crteža jeste da ispuni prostor ljudskim prisustvom. Ona nemaju ulogu da prikažu određenu osobu, već svaki portret može biti bilo ko od nas. Karakter prikazane ličnosti je u drugom planu, likovnost i bogata linija dominiraju jednostavnom kompozicijom. Kroz istoriju umetnosti i civilizacije portret i čovek su uvek bili u centru umetničkog istraživanja, ta tema je ostala neiscrpna do dana današnjeg – kažu organizatori.
Njihova zajednička izložba biće otvorena u 20 sati, a posetioci će u Paviljonu moći da vide radove do 2. avgusta.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0