Na 30-ak panoa o tome kako je građena i dograđivana pirotska tvrđava, pronađeni ostaci civilizacije iz raznih perioda, ali i prezentacija aplikacije za mobilne uređaje gde se u digitalnoj formi nalaze razne zanimljivosti i podaci o tvrđavi, Prokupčani će moći da pogledaju na izložbi „Pirotska tvrđava kroz vekove“, autora Elene Vasic Petrović koja se otvara danas u 12 sati u Galeriji prokupačkog Muzeja. Ulaz za sve posetioce je besplatan.
Dragan Popović, v.d. direktor Muzeja kaže da je ideja za postavljanje izložbe sličnost sa tvrđavom koja postoji u Prokuplju na brdu Hisar, odnosno kako se od jedne građevine iz prošlosti može napraviti značajan turistički potencijal.
Radi se o tvrđavi koja predstavlja manje utvrđenje sa kulama i zidnim platnima i sastoji se od tri dela, gornjeg grada sa donžon kulom, srednjeg dela sa bedemom i dve kule, i najnižeg – donjeg grada sa bedemom i zidanim rovom. Prolazeći kroz različite vremenske periode, tvrđava je imala različite nazive, od naziva Turres (kula), zatim Pirgos, Thurib, Momčilov grad, Kale, Tvrđava, dok je danas najčešće u upotrebi naziv Kale. Arheološkim istraživanjem srednjeg dela Pirotskog grada otkriveno je da je na tom mestu postojalo naselje još pre 5.000 godina, a otkriveni su i drugi tragovi iz eneolita i gvozdenog doba, Antike, Rane Vizantije i srednjeg veka – kaže se u obrazloženju postavke.
Između ostalog, utvrđenje je bilo u vojnoj upotrebi sve do prve polovine XX veka, danas je većim delom očuvana, a od 1970. do 1986. godine su vršena arheološka istraživanja, praćena restauratorsko-konzervatorskim radovima, koje su izvodili regionalni zavod za zaštitu spomenika kulture iz Niša i muzej Ponišavlja iz Pirota.
Srpsko srednjevekovno utvrđenje je relativno malih dimenzija i sastojalo se od citadele branjene predutvrđenjem, a kasnije mu je, najverovatnije u XVIII veku, dograđen slabiji bedem sa puškarnicama na prostoru prema reci.
Delovi filma Boj na Kosovu su snimani na tvrđavi u Pirotu, a iz Muzeja pozivaju Prokupčane da pogledaju ovu zanimljivu postavku koja će biti izložena narednih 30-ak dana.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0