Povodom jubileja, 100 godina postojanja, objavljena je monografija “Kulturno-privredno udruženje Vranjanaca u Beogradu 1921-1941”, u kojoj su podaci i detalji o osnivanju i razvojnom putu Zavičajnog udruženja Vranjanaca u Beogradu “Žuto cveće”.
Kulturno-privredno udruženje Vranjanaca u Beogradu počelo je da radi 16. marta 1921. godine, navodi predsednik Udruženja prof. dr Dragan Mikić, kada su na Glavnoj skupštini usvojena i overena Pravila o radu Udruženja, a originalni dokument se nalazi u vlasništvu porodice hroničara Vranja Riste M. Simionovića.
Posle slave Svetog Atanasija Velikog, 31. marta, izvršen je odbor osnivača i Privremene uprave od članova, koja je delovala do zasedanja Glavne skupštine. U Privremenu upravu ušli su dr Janićije Jovanović – sekretar Kasacije, Trifun Jovanović – krojač, Mila Mišić – hotelijer, Milutin Sojanović – sekretar Ministarstva, Vasa Avramović – trgovac i još pet viđenih Vranjanaca u tadašnjem Beogradu – naveo je Mikić.
Mikić podseća da je Udruženje imalo 31 osnivača, među kojima su bili istoričar i književnik Jovan Hadži-Vasiljević , pisac Borisav Stanković, agronomi Uroš M. Stajić i Milan Vlajinac, inspektor Ministarstva Vasilije Jovčić, trgovac Tasa Avramović, hotelijer Jovan Tabanče, profesor Petar Bunuševac i drugi ugledni Vranjanci iz različitih oblasti života i rada.
Oni su osim vezanosti za zavičaj i svojim ekonomskim položajem postavili dobre temelje Zavičajnom udruženju, a konkretnim akcijama pomogli Vranje i vranjski kraj i radili na očuvanju autentične kulture i baštine našeg zavičaja – navodi Mikić.
Udruženje je proteklih sto godina, kaže, povremeno prekidalo svoj rad i opet se obnavljalo, a detalji o osnivanju i razvoju nalaze se u Monografiji “Kulturno-privredno udruženje Vranjanaca u Beogradu 1921-1941” koju je Zavičajno udruženje kao izdavač objavilo povodom 100. rođendana, 16. marta 2021. godine.
Udruženje “Žuto cveće” formirano je na temeljima nekadašnjeg “Kluba Vranjanaca u Beogradu”, koji je formiran posle Prvog svetskog rata.
Bavi se negovanjem tradicije vranjskog kraja, okupljanjem Vranjanca u Beogradu i razvijanjem privrednih i kulturnih veza za zavičajem.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0