Jedan vek od proboja Solunskog fronta i oslobođenja u Prvom svetskom ratu biće obeležen u Nišu, u petak 14. septembra, i to sa dva muzičko-scenska programa koje organizuju različite ustanove u isto vreme. U Narodnom pozorišu program organizuje Gradska opštine Medijana, a u sali Niškog simfonijskog orkestra obeležavanje godišnjice pripremili su Niški kulturni centar i Simfonijski. Oba organizatora kažu da nisu znala da ovi drugi nešto pripremaju.
Muzičko-scenski program “Srpska odiseja” najavljen je za petak od 20 sati u sali Niškog simfonijskog orkestra, a osim simfoničara učestvuje i glumac Tihomir Arsić.
Na programu će biti dela Stanislava Biničkog kao što su Kraljevo kolo i Marš na Drinu, kao i kompozicije Tamo daleko, Cvancičica, Grlica i Ovo je Srbija. Ulaz je, kažu u NKC-u, slobodan za sve zainteresovane.
Od 19 do 21 sat u Narodnom pozorištu će istog dana biti održan drugi događaj kojim se takođe obeležava godišnjica proboja, a koji organizuje Opština Medijana.
Kako kažu u Opštini, zamišljeno je da učenicima osnovnih i srednjih škola, kao i drugima koji budu prisutni, bude održan “Čas istorije” koji je zamišljen tako što će glumci niškog Pozorišta kazivati originalna svedočanstva učesnika Prvog svetskog rata. Nastupiće i Akademski ženski hor, a najavljena je i promocija knjige Skoplje, pa to je daleko..Balkan 1918, francuskih autora Iv Žuena i Pjera Fransoa.
Na pitanje kako je moguće da manifestacije povodom iste stvari budu održane u isto vreme organizatori su bili iznenađeni da još neko drugi organizuje nešto “na istu temu”.
Stvarno nismo imali informaciju o tome. Ovo organizuju dve ustanove kulture, tako da nismo imali informaciju da nešto organizuje Opština – rekli su nam u NKC- u.
Šef Odseka za poslove razvoja i odnose sa javnošću u Opštini Medijana Dušanka Kitanović kaže da oni ovaj program pripremaju skoro dva meseca, te da ne znaju da je neko drugi nešto slično pripremao.
Naši gosti će biti članovi Društva za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije do 1918. godine iz Beograda, a događaj će blagosloviti vladika niški Arsenije – kaže Dušanka Kitanović.
Ističe da je cilj njihovog programa kako podsećanje na izuzetno važan datum u istoriji srpskog naroda, tako i edukacija učenika.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Neka je i na dva mesta,ali bitno je da se obelezava,i pocetak proboja ,,Solunskog fronta,,i zavrsetak Prvog sv.rata.Hvala Bogu.I ne samo u Nisu,ovi dogadjaji MORAJU biti obelezeni u svim gradovima Srbije.Kad shvatimo znacaj Pr.sv.rata i dogadjaje posle njega kao i dogadjaje posle 1945 g.nacicemo odgovore na mnoga DANASNJA pitanja i probleme.Ako vec obelezavamo,moramo i da proucimo TAJ rat.
Mogli bi komunisti da objave imena svojih drugova koji su ubili VOJVODU PETRA BOJOVIĆA u njegovoj kući u Beogradu i mislim da je veliki cinizam kad mu SKOJEVCI sa pravnog polažu venac na bistu .
I da podsetim da na zgradi komande armije još stoji grb SFRJ a skele su skinute.
I na banovini stoji grb kraljevine Jugoslavije, pa nikom ništa.
Po standardima Zavoda za zaštitu spomenika kulture, zadržavaju se oblici na fasadama kako su izgledali u trenutku izgradnje – znači na obe zgrade bi trebalo da bude grb Kraljevine Jugoslavije, po takvim merilima, standardima.
Svaki Srbin,koji drzi do istorije svog roda,treba bar jednom u zivotu da poseti Zejtinlik,da slusa istinitu i nadahnutu pricu krepke starine Djordja Milovanovica i shvati kakvi smo nekada bili a sta je danas od nas ostalo!Nisu Solun i Grcka samo shoping i letovanje!
A, tek Jerusalim. Ali za takvo, Pokloničko putovanje treba izdvojiti velike pare. Tu je i Sveta Gora.
Krepka starina, Đorđe Mihailović je u 91-oj godini života. Bog da ga poživi još mnogo leta.