Advokat Olenik o optužnicama protiv komandanata OVK: Zločinci su zločinci

autor: FoNet

Da opravdanje četvorice optuženih vođa OVK da su se “borili za slobodu” ne može biti legitimno jer je većina zločina počinjena nad civilima, nenaoružanim osobama koje nisu predstavljale vojnu opasnost ili vojnu pretnju, rekao je u intervjuu za FoNet advokat žrtava u procesu pred Specijalizovanim sudom u Hagu, advokat Aleksandar Olenik.

On je u emisiji Kvaka 23 rekao još i da su optuženi Hašim Tači, Kadri Veselji, Redžep Seljimi i Jakup Krasnići, „u digitalnom dobu, sa dostupnim informacijama šta se sme, a šta ne, znali veoma dobro da čine ratni zločin“.

Međutim, primetio je da je to jedan od retkih slučajeva u istoriji hibridnih sudova za ratne zločine da su optuženi praktično sa vlasti otišli u pritvor.

Obično optuženi dođu pred sud kada siđu sa vlasti i kada im se oduzmu poluge moći, kao što je bilo u slučaju Srbije i Haškog tribunala, a sada su se, najviši po rangu u komandnoj strukturi, dobrovoljno predali dok su bili na vlasti. Optuženi žele da poruče da poštuju državu i njene institucije koje grade ili su izgradili, kako ko tumači, za razliku od naših koje smo morali da prisiljavamo da se odazovu sudu, da ih jurimo i donosimo zakon, da ih plaćamo i podmićujemo – rekao je Olenik.

Olenik zamera Ministarstvu pravde i drugim državnim institucijama Srbije što od 2016. godine nisu,kako kaže, ništa učinili da pomognu žrtvama koje će biti deo ovog procesa i koje žive na teritoriji Srbije.

Kako je ocenio, institucije se fokusiraju na što efikasnije osuđivanje optuženih, dok su žrtve zločina prepuštene sebi, neinformisane i nepripremljene.

Ne postoji nijedan flajer, nijedna informacija, nijedan oglas koji je Ministarstvo pravde uputilo tim ljudima sa informacijama da mogu da se prijave, da mogu da imaju zastupnike, gde i kako da se prijave. Država neće da uradi ništa zato što se to kosi sa politikom da je sve što je sa Zapada loše – kaže Olenik.

Žrtvama je teško da prihvate učešće u procesu, jer su preživele strašne trenutke i mučenja, napomenuo je on i predočio da je potrebno da prođe mnogo vremena da uopšte počnu o tome da govore, pogotovo da govore javno, uz dodatni problem bezbednosti.

Olenik je u ovom trenutku zadovoljan zaštitom svedoka i žrtava, posebno što je ovo prvi put da su žrtve postale deo procesa, a ne samo dokazi za tužilaštvo, za razliku od sudskih postupaka u Haškom sudu za bivšu Jugoslaviju.

Napominjući da su svi zločinci zločinci, bez obzira na prezime, veroispovest ili to kojoj vojsci ili organizaciji su pripadali, on je ocenio da na Kosovu može da dođe do suočavanja .

Na ovom sudu biće najviše albanskih žrtava, pored srpskih, romskih i drugih nacionalnosti. Ovde se zaboravlja ili se ne zna da je 1998. godine i u drugom delu 1999. godine bilo nekoliko oružanih kosovskih frakcija Albanaca na Kosovu – kaže Olenik.

Podsetio je i na loš primer posle suđenja u Haškom sudu, kada su naši, hrvatski i bosanski mediji objavljivali samo one činjenice „koje im idu prilog”, a smatra i da procesi protiv optuženih komandanata OVK obavezuju dodatno i Srbiju da se suoči sa svojim činjenjem u prošlosti na Kosovu, kao i na to da otkrije grobnice.

Snimak razgovora koji je vodila autorka Kvake 23 Danica Vučenić pogledajte u videu na vrhu teksta.

Autor:
FoNet
Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

3
  1. Sve tačno

  2. ko ovom čoveku daje ya pravo da se predstavlja zastupnika žćrtava na kosovu, neka pokaže jedan dokument koji ga na to ovlašćuje

  3. E zivi nisu dok i nas ne provuku.Da slučajno ne budu ne pomenuti „nasi zločini“.Naravno,spinovanje kad su ovi zlotvori u pitanju kako zlocinci nemaju ime,veru niti naciju iako su ovi ubijali upravo u ime svega pomenutog.Sto se tice zrtava,pored drzave mogle bi da se u resavanje njihovih problema uključe razne NVO organizacije koje su uvek u prvim redovima kad treba Srbi da se pljuju.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.