Prošlo je tačno godinu dana otkako je veliki broj Nišlija izašao na ulice u znak protivljenja zbog tada ponovnog zatvaranja i policijskog časa u zemlji, ali i podrške demonstrantima u Beogradu. Za jednu godinu promenila se situacija sa koronom. Manje je obolelih, napravljena je i vakcina, a sudeći po odgovorima Nišlija iz ankete i pored priče predsednika da nikada više nije uloženo u taj grad, nema ni boljeg života. Ostavka je ostala samo zahtev na transparentu.
Zbog najave prvog čoveka države o uvođenju ponovnog policijskog časa i pooštravanju epidemijskih mera, protesti su najpre počeli u Beogradu, praćeni velikim brojem incidenata, a dan nakon toga su i Nišllije izašle na ulice. Glavni razlog okupljanja tokom protesta bilo je nezadovoljstvo građana radom vlasti i načinom na koji se bori protiv pandemije korona virusa.
„Zatvranje“ je trebalo da usledi nešto manje od 20 dana otkako su lokalni i parlamentarni izbori u Srbiji bili mogući i održani u jeku epidemije i uz poruku vladajuće SNS da je korona pobeđena.
Protesti u Nišu su, za razliku od prestonice, protekli bez većih incidenata. Najveći bes građana se video na prvom, najmasovnijem protestu. Demonstranti su skandirali ispred sedišta SNS-a, a zgradu su gađali jajima. Tada je napadnuta i ekipa niškog RTS-a i demonstranti im nisu dozvolili da se uživo uključe u program Javnog servisa.
Drugi i treći dan Nišlije su mirno protestovale, a parola je bila „Sedi dole“. Pevale su se pesme „Sistem te laže“, kao i „Pada vlada“, aplaudiralo se medicinarima, a pored pozivanja policije i žandarmerije da stanu na stranu građana, sa njima je bilo i zagrljaja. Policajci su dobili su i papirne cvetove.
Na šestom protestu građani su ostavili toalet-papir sa porukama ispred Gradske kuće, a na sedmom su ispred suda zapalili sveće pravdi koja je umrla. Tada su protesti već utihnuli, ali i dalje su grupe okupljenih nosile parole sa natpisom „ostavka“.
Za godinu dana, parole se nisu obistinile, do ostavke nije došlo, ali je došla vakcina i povoljnija epidemiološka situacija uz stalnu promenu mera. Upravo su epidemijske mere bile i ponovni razlog za nove proteste u Nišu, onih koje je čitava situacija najvše pogodila – ugostitelja.
Međutim, optimističniju sliku je prikazao predsednik Vučić dolaskom u Niš kada je rekao da ne pamti vreme kada je više novca uloženo u taj grad i kada mu je gradonačelnica predložila nove projekte. Situaciju su drugačije ocenili čitaoci u anketi Južnih vesti, te je najveći broj na pitanje „Kako Vi živite u Nišu poslednjih godina?“ odgovorilo – gore.
Podsetimo, nakon Niša, u znak nezadovoljstva južnjaci su prošlog leta šetali i u Leskovcu, Vranju i Pirotu.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
U demokratskim društvima je legitimno da protestvuješ. kao i što je kod nas slučaj. Kada su ovakve ankete pozivaju se žuti i sateliti i to ništa ne znači. U Nišu se živi mnogo bolje pogledajte vozila na ulicama pogledajte decu u vrtićima pogledajte ljude po kafićima privreda mala se razvija otvaraju se fabrike. Setite se ako ste zaboravili samo Leoni je bio u Prokuplje za vreme žutog preduzeća
Ti si jeo sendvic sa bunikama!
Voli Petar kad mu u sendvic stavim ribu !