Zamenik predsednika niške skupštine, pre 5 godina hapšen zbog sumnje na korupciju, na društvenim mrežama objavio je da je u Agenciji za borbu protiv korupcije i da je položio ispit za lobistu. Lobiranjem, međutim, ne sme da se bavi. Ne zbog postupka koji nije okončan, već zato što je na javnoj funkciji i zabranjeno je zakonom. Novaković kaže da je ispit polagao jer je hteo da uči, ali i da bi pokušao da napravi studijski program posvećen upravo lobiranju.
Zakonom o lobiranju propisano je da lobiranjem ne mogu da se bave javni funkcioneri. Ipak, jedan od niških, aktuelni zamenik predsednika Skupštine Igor Novaković (SPS), prošao je obuku.
Položio je i ispit, ali kaže da se time neće baviti dok je funkcioner.
Ja sam hteo da učim, položio sam test, to važi celog života. Po Zakonu o lobiranju mogu da budu i neregistrovani lobisti. Ja još nisam registrovan, odslušao sam obuku i položio, mogu da se registrujem, ali mislim da nije etički i neću da se registrujem i kada bi se registrovao ne bih mogao da obavljam tu funkciju, jer je to u suprotnosti sa zakonom – kaže Novaković.
Novaković takođe kaže da ne namerava da podnese ostavku na funkcionersko mesto da bi se bavio lobiranjem. Ukoliko se nekad bude predomislio, svakako će dve godine morati da sačeka, jer toliko traje takozvani „period hlađenja“ za funkcionere koji bi da postanu lobisti.
Njegov plan je, kaže, da napravi studijski program o lobiranju, pa je u edukativne svrhe učio i polagao test.
Jer će to svakako da bude aktuelno u budućnosti i da studijski program jedan organizujemo, da februara predamo za akreditaciju za studijski program koji će se baviti lobiranjem. U tom smislu je moja edukacija i polaganje bilo da bismo što bolje mogli da pripremimo to, ne u svrhu lobiranja – objašnjava.
O samom Zakonu o lobiranju kaže da se odnosi samo na donošenje opštih akata, da je vrlo precizan i smatra da je jako bitno za javne funkcionere da znaju ko su lobisti, jer mogu vrlo brzo da im se obrate i sve to mora da bude u skladu sa načelima integriteta, zakonito, transparentno, odgovorno i etično.
To znači da javni funkcioneri moraju da prijavljuju svaki kontakt sa registrovanim lobistom i mislim da ćemo vrlo brzo da organizujemo jednu edukaciju za javne funkcionere, naravno i za medije i ostale da se upoznaju sa zakonom o lobiranju i sa svim što taj zakon nosi – zaključuje Novaković.
I u Agenciji za borbu protiv korupcije ističu da zakonsko uređenje lobiranja u najvećoj meri štiti javni interes – povećava se javnost rada organa državne uprave, ojačava integritet i odgovornost lobiranih lica koja vrše javne funkcije i podiže poverenje građana u proces donošenja odluka.
Lobiranje je i dalje nedovoljno poznato u Srbiji, a uglavnom ga građani negativno percipiraju. Prema Zakonu o lobiranju koji je donet prošle godine, lobista može da utiče na organe vlasti u postupku donošenja zakona, propisa i opštih akata.
Kažu da su glavne osobine dobrog lobiste lični integritet i socijalna mreža, sposobnost i poznavanje veštine i strategija pregovaranja i ubeđivanja – izjavio je Nenad Vuković iz Društva lobista Srbije za RTS.
Jedna od kritika organizacije Transparentnost Srbija koja se bavi ovom temom jesto što je Zakonom propisana obaveza podnošenja izveštaja Agenciji za borbu protiv korupcije o izvršenom lobiranju, ali ne i javnost tih podataka.
Ne postoji dužnost izveštavanja u vezi sa nezvaničnim lobiranjem – pokušajima uticanja do kojih dolazi pre upućivanja zvaničnog dopisa o lobiranju – objašnjavaju.
Takođe napominju da se Zakon ne bavi time što državni organi ostaju nemi na inicijative građana, udruženja i privrednika da se donese ili promeni neki propis ili da biraju koje će od tih inicijativa uzeti u obzir.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Jel moze meni da izlobira sledeci vikend kafanu?
„Najbolji privatni posao je da budeš političar“…Taman kada pomislimo da je glupostima došao kraj,onda se pojavi ovakva vest.A mi i dalje „mudro ćutimo“?
Neko za lobistu, neko za botistu…..
Ovo je nešto neverovatno ima li ovim mukama kraj ZA POLITICARE JE OVO RAJ GDE MOGU DA RADE KAKO POZELE a narod gleda trpi i ćuti nepravda i samo nepravda, nekada demokrate sada ovi bruka i sramota i velika nepravda dobri ljudi propadaju poštenje više ništa ne znači!
Za sta je polozio?
Čovek je optužen za korupciju. Odlične kvalifikacije za lobistu u Srbistanu
Najveća greška je bila što 2000 godine nije sve završeno sa SPS – om nego su nastavili dalje … Dno dna.
Da ti se smuči
Jel se ispit uci? Treba da se pamti dok se uci .A to je vrlo tesko ……..
Kakva kasaba!U kojoj “Južne vesti” istražuju zašto neko uči i ima li pravo na to.
Komentari ne zaslužuju analizu
Pa, istrazuju, jer, ovaj tvoj miljenik, sve sto radi, pa i sad lobiranje, radi za svoj dzep ! Klasican politicar kasabe, tu si u pravu !
LObista koji je diplomirao na elektronskom fakultetu sa fantasticnim prosekom od 6,73 a onda doktorirao na (zamislite!) ekonomskom. Bas me zanima kako mu je to uspelo? Cuti kad nije na medicinskom… Kada vidim ko je sve danas prof.dr, zgadi mi se zivot. Bljak.
Doktorirao je tako sto su mu drugi pisali rad u zamenu za mesto u ustanovi u kojoj je bio direktor. Ucenio je coveka kome je to mesto znacilo za dete.To je bar jasno kakvi se kanali buse za takve stvari.
DRagi @RobinHude, nacuo sam i ja tako nesto ali recimo da je to kod nas folklor. Ono sto me brine i zanima je da li recimo pravnik ili ekonomista mogu da prijave doktorat na elektronskom fakultetu i kako? Ako ne mogu, kako je onda ovom liku uspelo da od jadnog studenta elektronike odjednom postane veliki strucnjak za ekonomiju i jos doktorira? Ovo je ruganje prosvetnom sistemu Srbije. Jad i beda.
Profesorsko/komunistico-direktorsko dete.
Eto kako.
Dno je sve dalje i dublje… Više se i ne nazire…Aj uzdravlje!
Pa ovaj lik da ima malo ljudskih kvaliteta, nebi trebalo da se pojavljuje u javnosti. Sramota za SPS i građane Niša.
Ovi kadrovi iz sps-a su genijalci!!! Od Marije Randjelovic tj.sega megatrend vecnice za obrazovanje do ovog Novakovica. E zato ce sps propasti u Nisu kao politicka organizacija (čitaj partija) Sledece izbore ni 2% u Nisu nece da dobiju jer se postavljaju na licno a ne po volji clanova nase partije. A to sto neki imaju vise funkcija a neki nemamo sem obecanja nista to se ne racuna.
Da smo pravna drzava kao sto nismo,i da je sudstvo nezavisno kao sto nije, on je vec trebalo da robija zbog malverzacije u ED Nis.
Lobirace za bolju sobu kad bude odgovarao…
On je globista. Optuzen za korupciju a zvanje mu daje Agencija koja se bori protiv toga,na papiru. On je već izlobirao za funkciju i kod suda i tuzilastva da ga ne diraju, tako da je stručan.
Svako je nevin dok se ne dokaze suprotno, finansijske malverzaicje se mogu vrlo lako dokazati, zasto ih onda tuzilastvo ne dokaze, tek tada cete imate argumenata da napadate ovog coveka!
Druže Igore… Koliko košta dobar telefon? Možda to rade današnji lobisti, ne znam. Samo da, kad se završi proces, vam se ne sloši, pa opet tražite da budete hospitalizovani.