Ukoliko EU ne želi region u članstvu, onda bi tim zemljama, kako je rekao profesor univerziteta u Zagrebu i Beogradu Dejan Jović, trebalo da prepusti da same odluče na koji će način obezbediti mir i sigurnost, da li kroz Balkansku uniju ili kroz sporazume između Rusije, SAD, Turske, Nemačke i Britanije.
Jović je, u serijalu razgovora Kvaka 23, novinarki Danici Vučenić rekao da je u regionu moguće obezbediti mir i demokratiju izvan EU, ali tvrdi da je to mnogo teže.
Izvan EU zemlje regiona bile izložene pritisku drugih aktera, koji bi smanjili njihovu suverenost i nezavisnost. To bi uvuklo u klijentelistički odnos Srbiju sa Rusijom, Makedoniju i Kosovo sa SAD, pojavila bi se značajnije i Kina, ali i Velika Britanija – upozorava Jović.
Profesor predviđa da će Britanija, posle Bregzita, verovatno želeti da bude velika sila na Balkanu i Ukrajini, preciznije – svuda gde se njeni interesi dotiču sa ruskim.
Imaćemo obnovu bipolarnosti ili multipolarnog antievropskog takmičenja u regionu i daleko komplikovaniju situaciju, nego što je sada. Ako je za EU došao kraj proširenja, bolje da se to zna, i da imamo alternativno rešenje, nego da nemamo nikakvo, jer su najveća opasnost za Zapadni Balkan haos i anarhija – predočio je Jović.
Komentarišući obnavljanje u javnosti ideje o Balkanskoj uniji, on je ocenio da je to kreativan način „da nam se poruči – ne želimo vas, ali ne želimo ni da budete izvan te priče“.
Ideja o Balkanskoj uniji je zapravo stvaranje druge lige, saveza zemalja, koji možda ima budućnost u EU – rekao je Jović.
O izjavi predsednika Francuske Emanuela Makrona da EU ne treba još jedan Orban, stvaranju autoritarnih lidera u regiona, šansama za sporazum srpskih i kosovskih vlasti, strategiji (ne)proširenja EU kao i politici i interesima SAD na ovom prostoru, pogledajte u emisiji Kvaka 23 agencije Fonet.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0