Pisac Marko Vidojković tvrdi da bi razgraničenje kao rešenje kosovskog problema bio civilizacijski korak unazad, a da zvanični Beograd i Priština ne mogu da se dogovore jer su partneri u kriminalu i zanima ih samo plen. Vidojkovićev kolega “po peru” Muharem Bazdulj kaže da je ideja razgraničenja neprimenjiva u praksi.
U serijalu “Kosinus” u kojem novinari, političari i intelektualci “osvetljavaju” kosovski “čvor” iz više uglova, mišljenja su ukrstili Vidojković i Bazdulj.
Pisac Vidojković predlaže ideju za kompromis na koju, kako kaže, niko ne bi pristao – da Srbija i Kosovo naprave federaciju ili konfederaciju, sa zagarantovanim mestom premijera za albansku stranu. Ipak, Vidojković ne vidi način da se vlasti u Beogradu i Priština dogovore oko nečega, ni u dijalogu, ni na međunarodnoj konferenciji.
Nisam siguran da mogu da postignu neki valjan sporazum pre svega zato što mislim da su partneri u kriminalu i Beograd i Priština. I da su vladajuće strukture i u Beogradu i u Prištini duboko ogrezle u šverc i u druge oblike kriminala. Prema tome, nisam siguran da li oni oko bilo čega mogu da se dogovore, osim oko podele plena – kaže Vidojković.
Pisac Muharem Bazdulj postavlja dilemu da li je bolji status kvo ili promena, odgovarajući da je svaka promena bolje rešenje. Za stolicu u Ujedinjenim nacijama, koju Kosovo traži, Bazdulj kaže da predstavlja jedan od poslednjih aduta koji je Srbiji preostao i da treba da tačno odredi šta traži zauzvrat.
Srbi i Albanci moraju da pregovaraju kao bilo koja 2 susedna naroda, a ne da im trebaju tutori kao da su deca u školi, pa da se pedagozi oko njihove dobrobiti brinu – kaže Bazdulj.
Eventualni referendum za Bazdulja bi bio “smokvin list” za odluku koje bi političke elite već donele.
Ostale stavove dvojice sagovornika, između ostalog, i o ličnom odnosu prema Kosovu, možete pogledati u petominutnoj emisiji agencije Fonet o kosovskom problemu „Kosinus“, koju prenose Južne vesti.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Konacno u medijima istina o Kosovu! Bravo Marko. Takse na robu iz Srbije i sluze da obezbede da samo sverceri mogu da rade. To odgovara i jednoj i drugoj strani. Srbija je od osnivanja imala jedan oblik korupcije koji niko nije ovde uspeo da iskoreni: prijatelji i rodbina ljudi na vlasti su se uvek bogatili kroz privilegije za izvoz/uvoz. Sve to onda upakuj u nacionalisticku pricu i nema ti kraja!
Алал вера за коментар,а ко је дао независнист лажној држави, ко је направио границу? Сигурно није АВ,мало прочитајте шта се збивало од 2000 до 2012. Дођи мало у Косовску Митровицу и проведи бар месец дана у гету сличном оном у којем су били јевреји у другом светском рату. Легитимно је не волети садашњу државу и ко је на власти, али је лоше преносити мржњу према другима који другачије мисле од САД.
Baš tako. Čista istina i ništa više od toga.