Milan St. Protić: Nemačko-francuski predlog ponuda “minimum za minimum”

autor: FoNet

Ne radi se više o Kosovu, ne radi se ni o opstanku Srba na Kosovu, radi se o opstanku ove zemlje i ovoga naroda, rekao je u serijalu Kvaka 23 istoričar Milan St. Protić, koji smatra da bi Srbija trebalo da podigne ulog i traži punopravno članstvo u EU za stolicu Kosova u UN.

Upitan kako nova realnost u svetu, nastala od ukrajinskog rata, određuje poziciju Srbije u odnosu na kosovski problem, on je odgovorio da je Kosovo do izbijanja tog sukoba bilo lokalni problem, ali da je sada deo globalne kontroverze između Zapada i Ruske Federacije.

Zato je rešenje tog pitanja ili nerešenje, sve zavisi iz čijeg ugla se gleda, danas mnogo značajnije nego što je bilo u prošlosti. Otuda se međunarodni činioci, i ovi zapadni koje vidimo na sceni i ovi ruski koji deluju iz potaje, toliko ozbiljno i prilježno tim pitanjem bave – smatra Protić.

(/slika1)Na opasku da u procesu ubrzanog rešavanja problema Kosova glavnu ulogu preuzimaju Amerikanci, on je primetio da Sjedinjene Države, na način sličan kao u vreme Dejtona, pokušavaju da pristupe kosovskom pitanju, ali nije preterani optimista da će to ići tako lako.

Očigledno je da su oni smislili da stolicu UN ili bar članstvo u nekim važnim međunarodnim organizacijama za Kosovo obezbede tako što će se Srbima dati ta takozvana zajednica srpskih opština i da će se na tome stvar bar delimično razrešiti – protumačio je Protić.

Njemu je još od Briselskog sporazuma to delovalo prilično glupo, jer nije video, a ne vidi ni danas, koji je istinski interes Srba na Kosovu i kako će se njihov život zaista popraviti ukoliko jedna takva zajednica bude bila formirana.

„Da ne govorim o tome da sledeći korak vrlo lako može biti zahtev za zajednicu albanskih opština u Srbiji“, ukazao je on i naglasio da je pitanje Kosova, sa stanovišta Srbije i njenih interesa, trebalo vezati za evropske integracije i tu tražiti rešenje.

Za Srbiju glavni sagovornik i pregovarač treba da bude EU, sa Amerikancima u sekundarnoj ulozi, a ne predstavnici Albanaca sa Kosova, ocenio je Protić, svestan da je usamljen u tom mišljenju, ali i ubeđen da će budućnost pokazati da je u pravu.

Odvajajući pitanje Kosova od evropskih integracija, dodao je da je ova vlast sebi vezala ruke i sada kusa tu kašu koju je sama zakuvala još 2013. godine.

Prosta je činjenica da Srbi na Kosovu žive okruženi albanskom većinom i da tamo predstavljaju veoma raštrkanu manjinu. Ako žele da ostanu da žive tamo, oni sa tom realnošću moraju da se pomire. Svako drugo rešenje praktično ne postoji, osim iseljavanja – uveren je Protić.

Izlazak Srba iz institucija njemu izgleda kao „najava iseljavanja“, kao poruka da „mi ne želimo da živimo u toj sredini i u političkim i ukupnim uslovima koji tamo važe“.

„I stoga je jedini zaključak – mi hoćemo napolje“, protumačio je Protić, koji ideju razgraničenja smatra suludom jer bi se isto to pitanje otvorilo na jugu Srbije a onda bi nam ta politika presela, kao što nam je presela ova iz Briselskog sporazuma.

Ne radi se više o Kosovu, ne radi se ni o opstanku Srba na Kosovu, radi se o opstanku ove zemlje i ovoga naroda. Punopravno članstvo Srbije u EU treba da bude naš primarni cilj. U odnosu na taj cilj i na taj interes treba da se uklopi i naša politika prema Kosovu – poručio je Protić.

Kako je podsetio, i druge zemlje su primane u EU mimo reda i ispunjavanja svih zahteva i uslova, pa Srbija ne bi bila nikakav izuzetak.

On nemačko-francuski predlog razume kao ponudu „minimum za minimum, vi minimalno, i mi ćemo minimalno“.

Kada su Evropljani shvatili da više od toga ne može, onda su napravili jedan takav predlog. Pitanje je da li je i on ostvariv ili nije, ali je svakako minimalan – tvrdi Protić.

Na pitanje šta onda vidi kao „maksimum za maksimum“, Protić je odgovorio da bi to bilo punopravno članstvo Srbije u EU za stolicu Kosova u UN.

Prema njegovom mišljenju, u tom slučaju svi dobijaju – Kosovo dobija ono što je za njih primarno u ovom trenutku, Srbija dobija ono što je njen dugoročan cilj, a Evropljani dobijaju to da su rešili jedno veliko pitanje bez podrške drugih i to na zaista evropski način.

Za to, međutim, smatra, nije bila dovoljno hrabra ni prethodna vlast, a ni ona od 5. oktobra, dok je ova od toga miljama daleko.

Ceo intervju sa istoričarem Milanom St. Protićem možete pogledati u videu na vrhu teksta.

Autor:
FoNet
Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

13
  1. A nekad je bio kul faca…

    • Ti nikad necec biti !

  2. Odličan kao uvek!
    Bravo Milane!

    • Da li si normalan ili sarkastican? Vucic od kada najavljivao da udjemo u EU kao Bugari i Rumuni jasno to rekao „za neke nije bilo problem“. Znaci oni svi glupi i EU i vlast i Protic nam kaze pa trazite clanstvo u EU.

      Da objasnim i tebi i Proti problem sto EU nece nas i ostale sa Balkana. Okruzili nas NATO nije bitno i hitno EU.
      EU sada ucenjuje uradite ovako jer naredjujemo, nemate alternativ

      • @Bravo za sta : Opet je u igri zaboravnost ili nepoznavanje prilika nakon Djindjićevog ubistva kada je Koštunica preuzeo vlast!On je „držao“ na odstojanju EU i saradnju sa njima!Krio je ratne zločince, nije dozvoljavao da se isporuče Hagu – „držeći se Ustava i Zakona“!I tada je sve krenulo „opanačke“ /zbog opanaka srpskih/ i dodjosmo do još jednog „ustavobranitelja“ koji nema „bols“ a ima Putina!

  3. Косово добија оно што је за њих примарно у овом тренутку, Србија добија оно што је њен дугорочан циљ – косово добија оно што никад није било његово а Србија оно што већ не постоји.Предлаже се трампа а у ствари је продаја сувог злата за пластичну кесу пуну магле.Не бива.

  4. stolice

    • Klasican si primer zaludjenika Pinka,Hepija i ostalih trovaca !
      Covek se odavno povukao iz aktivne politike i stolice ga ne interesuju ! Stolice interesuju ove tvoje sektase, samo ih menjaju, po principu, daj- sta das, samo nek ide budzetska plata !

  5. Da, da EU nas jedva ceka. Oni nas mole da udjemo sto pre. Oni nas zele…
    Odakle tebi inforamacija da EU zeli da nas primi u EU a mi da priznamo Kosovo?
    Ko je to nama ponudio? Gde si to mogao cuti osim da Srbija na tom putu treba da uskladi politiku ali EU nije spremna za nova prosirenja.

    Zato pitam gde sto vas dvojica culi.. Kakvi vlazni snovi.

  6. „tante za kukuriku“…to bi bila sustina Nemacko-Francuskog(predloga)sporazuma.

  7. Ja ne odlučujem da li ću ići u bitku po tome kakva je sila koja me prati nego po tome koliku Svetinju branim!!!
    Sveti Knez Lazar

    • Brate bugarine iskuliraj.

    • @Nikola Nikolov : Bravo sinko! A vidiš da mnogi „kuliraju“ jer ne znaju svoju istoriju… doduše , kao da slede svog voljenog !

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.