PODES: Akušersko nasilje mora postati krivično delo

gak nis scaled
Porodilje se žale na nedostatak opreme, nehigijenu i lošu hranu, dobijaju slike; ilustracija; foto: JV / Tamara Radovanović

„Akušersko nasilje je globalni problem, ali je posebno izražen u zemljama sa niskim ekonomskim statusom stanovništva kakva je situacija u Srbiji“, kažu iz Unije žena Pokreta za decentralizaciju (PODES) i traže od nadležnih da se ispita slučaj smrti bebe Nišlijke Danice V. nakon uredne trudnoće i hitnog carkog reza na niškoj Klinici za ginekologiju i akušerstvo.

Daliborka Alihodžić
Daliborka Alihodžić: Na jugu Srbije akušersko nasilje nije retkost; foto: privatna arhiva
Akušersko nasilje mora postati krivično delo u zakonodavstvu, kaže niška odbornica Daliborka Alihodžić iz Unija žena PODES-a, zbog nedavne smrti bebe Danice V. i njenog supruga koji smatraju da je bilo više propusta lekara, poput toga da se čekalo na carski rez iako su srčani tonovi „padali“, pa su zato podneli krivičnu prijavu protiv lekara koji su učestvovali u porođaju.

PODES se zalaže da se u domaćem zdravstvu i zakonodavstvu posebna pažnja posveti ovom problemu jer smo država sa negativnim prirodnim priraštajem. Akušersko nasilje je globalni problem, ali je posebno izražen u zemljama sa niskim ekonomskim statusom stanovništva kakva je situacija u Srbiji. Na jugu Srbije akušersko nasilje nije retkost. Zabeleženi su brojni primeri, neki slučajevi su u istražnim postupcima, ali niko nije odgovarao zbog akušerskog nasilja – kaže Daliborka Alihodžić.

Termin „akušersko nasilje“ domaće zakonodavstvo još uvek ne prepoznaje, dodaje Daliborka Alihodžić, ali ističe da postoje zakonske norme, pravila i procedure pa čak i međunarodni dokumenti, kojih se akušersko osoblje mora pridržavati.

Zakoni, ali i odnos medicinskog osoblja prema ženama koje nose u sebi novi život, moraju se menjati. Porodilišta su jedina mesta u zdravstvenom sistemu gde pacijenti dolaze sa osmehom i niko im tu sreću ne sme oduzeti. Porodilišta su mesta gde nastaje život, ali smo svedoci slučajeva kada dolazi do smrti majke, bebe ili oboje. Zaustavimo akušersko nasilje! – kažu članice Unije žena PODES-a.

One pozivaju žene koje su pretrpele akušersko nasilje da se jave radi pružanja pravne i psihološke pomoći.

Slični tekstovi

Komentari

5
  1. Konacno da ima neko da kaze o problemu koje mi porodilje imamo.Dete stradalo zbog bahatosti i nebrizi na klinici.Mnoge majke su prosle patnje.

  2. Hvala bogu da se neko oglasio o ovom problemu.Sve se gura pod tepih kako bi se bruka sakrila.Kukamo kako je natalitet mali a u gak te niko ne gleda.

  3. Vrana,Vrani oci ne vadi.Zato ce i ovaj slucaj od skoro otici u zaborav.Komisije razne i niko nece biti kriv.Sa tom praksom se mora stati.

  4. Unija zena Podesa zahteva pravu stvar.Ja sam jedna od majki koja je golgotu prosla pre 7 god.Sve majke ce podrzati ovaj predlog Podesa.

  5. Doktori decenijama, a zadnjih godina ucestalo salju trudnice u privatne njihove klinike jer na klinici ne rade analize i preglede.Klasican kriminal.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.