Počeo je sa radom „Ko je na vlasti“, internet portal na kom građani mogu da saznaju stranačku pripadnost svih odbornika u Srbiji, ko je menjao stranke i ko podržava vlast. Njihovo istraživanje pokazuje da je Merošina među opštinama u kojima ima najviše preletača od prošlih lokalnih izbora.
Promena političke partije uz zadržavanje odborničkog mandata, zaključeno je tokom tribine održane u petak u „Deli“ centru u Nišu, najčešće predstavlja najobičniju trgovinu. Zbog toga bi građani trebalo da traže da imaju svoje direktno izabrane predstavnike u skupštinama, a do toga se jedino može doći promenom izbornog sistema, glasanjem za pojedinca, a ne za stranku.
Stranačka preletanja u Srbiji poruka su građanima da nisu bitni, smatraju predstavnici organizacije CRTA, koja je pokrenula Ko je na vlasti, a iza koje već stoje uspešni portali poput Istinomera i Otvorenog parlamenta.
U skoro trećini gradova ili opština u Srbiji je zabeleženo preko 100 slučajeva stranačkog preletanja nakon poslednjih lokalnih izbora. Najviše slučajeva da su lokalni odbornici prešli iz jedne u drugu stranku zabeležno je Kragujevcu 11, zatim sledi Merošini sa 10, dok je po 6 odbornika stranački dres promenilo u Apatinu i Žablju – naveli su iz Crte.
Učesnici debate – Mladen Jovanović iz Nacionalne koalicije za decentralizaciju, Nenad Stojanović iz Proaktiva, politikolog Vujo Ilić i Pavle Dimitrijević iz CRTA-e, zaključili su da nije glavno pitanje šta dobija preletač, jer je to pitanje za policiju i tužilaštvo, nego šta gube građani.
Vlast sama neće promeniti izborna pravila. Građani moraju da traže da imaju svog poslanika, svog odbornika, a to se jedino može postići promenom izbornog sistema i glasanjem za konkretne pojedince. Danas se svi kriju iza imena lidera stranke – rekli su učesnici.
Građani postaju nemoćni u ovakvom političkom sistemu, dodaju učesnici debate, i zaključuju da našoj politici fali više ideologije.
Baza podataka na sajtu Ko je na vlasti o stranačkoj pripadnosti odbornika u 170 opština nije konačna. CRTA poziva građane da budu aktivni i da šalju informacije o slučajevima stranačkog preletanja u njihovim sredinama.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Treba pokrenuti i portal o stranackom zaposljavanju kao i koje skole su zavrsili u medjuvremenu. Takvi ljudi trebaju biti obelezeni .
Pa, završavali su na raznoraznim privatnim, večernjim, možda i ponoćnim Univerzitetima. u mestima Gornji i Donji Držmik…vački Potok, da ne nabrajam.
Pitanju: „Ko je u vlasti“? treba dodati pitanje: „Ko je u opoziciji“? Razlog je taj, što se ovi u opoziciji, stalno nude ovima u vlasti.
U Srbiji nema politike iz ubedjenja, tako da je preletanje
postalo najnormalniji i jedini vid uclanjenja u stranku.
Kad se mi kao glasaci stidimo, kako li je tek njima koji se
na taj nacin kandiduju za funkcije.
A Žitoradja tu su sad avi radikali naprednjaci.
A, Mirin omladinac ?
Pun pogodak. Bravo. Zaslužujete Pulicera.
Interesantniji bi bio portal „Ko je u opoziciji“? Tad bi se razumelo propadanje Srbije.
Evidencija je na mestu. Trebalo bi biti transparentno. Možda najbolje da stranke objave pristupnice svojih vodećih članova. Nadam se da ne postoji mnogo političara sa više važećih pristupnica? Svaka čast za
inicijativu!
Apsolutno se slažem, ideja je izvanredna, ali bilo bi idealno ako bi uspeli da pronadju sva preletanja, od vremena DOS-a pa do danas. U Nišu je najinteresantnije koliko je radikala postalo članovi SNS-a, jer „Vulpes pilum mutat, non mores“ – Vuk dlaku menja ali ćud nikada