Bolja geografska zastupljenost građana u parlamentu, veća personalizacija, kao i suštinska uključenost manjinskih grupa i zajednica u rad Skupštine, neke su od osnovnih stvari koje bi novi izborni sistem trebalo da donese, jedinstven je zaključak poslanika i predstavnika građanskih organizacija.
O promeni izbornih zakona i izbornog sistema uopšte, prve su progovorile Nišlije iz Nacionalne koalicije za decentralizaciju koji već duže vreme analiziraju postojeće zakone i upoređuju ih sa evropskim.
Njihovu inicijativu “Biram koga biram” do sada je podržalo 15.000 građana, a na radnoj konferenciji koja je u ponedeljak održana u Beogradu hteli su da čuju šta o izbornim zakonima misle narodni poslanici.
Kroz tri panela, uz otvorenu diskusiju, zaključeno je da postojeći izborni sistem treba menjati, i to u pravcu bolje geografske zastupljenosti građana u parlamentu, veće personalizacije, kao i suštinske uključenosti manjinskih grupa i zajednica u rad skupštine – rekla je direktorka Nacionalne koalicije za decentralizaciju Milena Velojić.
Na konferenciji se čulo da je neophodno povećati broj izbornih jedinica, kao i da bi svaki okrug u Srbiji trebalo da ima broj poslanika srazmerno veličini okruga.
Veća odgovornost onih koji predstavljaju građane u skupštinskim klupama je primarni cilj.
Svi prisutni, gotovo jednoglasno, imaju stav da stepen odgovornosti poslanika u odnosu na građane mora biti veći. Takođe se govorilo o većem stepenu personalizacije poslanika, ali ne nužno kroz većinski, već kroz proporcijalni personalizovani odnosno adekvatan mešoviti izborni sistem. Po završetku druge panel diskusije zaključeno je da odgovornost poslanika nije samo pitanje izbornog sistema već i političke kulture poslanika – kažu u NKD-u.
Svoj doprinos ovoj važnoj temi dali su predstavnici brojnih organizacija iz čitave zemlje, a od poslanika sa juga u diskusiji su aktivno učestvovali Goran Ćirić DS, Milija Miletić USS-SNS, Žarko Bogatinović SNS, Branimir Rančić SNS i Milan Lapčević DSS.
Zajedno sa NKD-om na izmeni izbornog sistema rade i Media i reform centar Niš i beogradska organizacija “Srbija u pokretu”.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Најбољи је већински систем са два круга. Ту пролази најугледнији и најквалитетнији. Овако имамо да странке повуку гласаче и ту свакакви прођу. На таквим изборима СНС и прирепци не би имали више од десет посто. Наравно, изузетак се прави за специфичне групе грађана, као што су мањине и сл…
Treba promeniti Ustav tako da Skupština ima sto pedeset poslanika, od čega jedna trećina može da bude iz Beograda a dve trećine moraju da budu iz „ostatka Srbije“. Na žalost, podrška sadašnjih narodnih poslanika je licemerna jer u tom slučaju oni ne bi bili poslanici tako da je teško od njih očekivati da „poseku“ granu na kojoj sede. Oni predstavljaju stranke, a ne narod.
A ko će da zastupa interese ogromne većine siromašnih i finansijski ugroženih? Njih niko ne zastupa, niti videh da neko ističe taj problem. Vidite li da propadosmo, nema više od čega da se živi, a mi ćemo da pričamo o manjinama i geografskoj zastupljenosti. To ništa neće promeniti.
Nisu ,valjda , blesavi da ga promene ?
Što da menjaju , kad ovako „svaka šuša i puša“ , mogu da budu …šta god požele! Pa… valjda vidite !