Lokalna vlast u Leskovcu tvrdi da inicijativa za prikupljanje potpisa građana za sazivanje vanredne sednice Skupštine grada, a koju je pokrenula Grupa građana „Za Leskovac zajedno“, nije u skladu sa zakonom i statutom grada. Iz opozicije odgovaraju da je reč o spinovanju i da je vlast zahvatila panika zbog prikupljanja potpisa za smenu gradonačelnika.
U saopštenju koje je potpisao predsednik Skupštine Aleksandar Đurović, navodi se da prikupljanje potpisa za sazivanje vanredne Skupštine grada Leskovca ne može biti validno jer se ne poklapa sa zakonskim normama i pravilima koja su jasno definisana statutom.
Ova grupa građana ima odbornike i svoju odborničku grupu u Skupštini grada, pa samim tim u skladu sa zakonom, Statutim grada i Poslovnikom Skupštine na legitiman način može da zatraži zakazivanje Skupštine. Ovakve akcije stvaraju lažnu sliku među građanima o mogućnostima njihove inicijative, čime se dodatno narušava poverenje u institucije – kaže Đurović između ostalog u saopštenju.
Dodaje da sednica Skupštine može biti zakazana na zahtev 1/3 odbornika i naglašava da je zakonski rok za održavanje nove Skupštine 26. septembar, te da će se u tom roku i održati.
Predsednik Skupštine grada Leskovca i stranački funkcioneri režima u Leskovcu su u panici zbog prikupljanja potpisa za smenu gradonačelnika, tvrde iz opozicije, te su nastavili spinovanje i obmanjivanje građana Leskovca, dodaju.
GG „Za Leskovac – Zajedno“ prikuplja potpise za građansku inicijativu u potpunosti u skladu sa važećim propisima, pre svega sa Zakonom o lokalnoj samoupravi, Statutom grada Leskovca i Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti. Da bi građanska inicijativa bila pokrenuta potrebno je da istu potpiše najmanje 5% građana sa pravom glasa, što će se desiti u narednim danima – kažu.
Važno je naglasiti da narodna inicijativa i građanska inicijativa nisu iste, te da važe drugačiji potpisi za jednu i za drugu inicijativu, a vladajuća većina pokušava da zbuni Leskovčane citirajući pogrešne propise, objašnjavaju iz opozicije.
Podsećaju da i Zakon o lokalnoj samoupravi i Statut grada Leskovca obavezuju Skupštinu grada da u roku od 60 dana održi javnu raspravu i dostavi obrazložen odgovor o predlogu iz građanske inicijative, a što podrazumeva održavanje sednice Skupštine grada.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0