Za zagađen vazduh u Nišu DSS krivi neplansku gradnju

niskidss foto jv
DSS na novom početku u Nišu; Foto: JV

U Nišu postoji poremećaj strujanja vazduha zbog neplanske bespravne gradnje, tvrde iz Demokratske stranke Srbije, a za to krive gradsku vlast i građevinsku inspekciju koja ne ruši nelegalne zgrade.

Aktuelnoj temi o zagađenju niškog vazduha, doprinos je dalo i novo rukovodstvo DSS u Nišu. U ovoj stranci se pitaju kako je Niš od “vazdušne banje” postao grad 5 puta zagađeniji od Pekinga. Krive “skupu” Toplanu zbog koje, kako kažu, građani prelaze na jeftinije grejanje koje zagađuje.

Međutim, pored toga što niču dimnjaci, u DSS napominju da niču i nove zgrade “gde im nije mesto”. Zamenica poverenika Gradskog odbora DSS Suzana Antić kaže da je povećan broj zgrada poremetio i strujanje vazduha.

To se dogodilo tako što dolazi do neplanske gradnje, uglavnom bespravne, što su određena mesta na kojima nisu ranije bile izgrađene zgrade upravo iz tog razloga – da bi došlo do strujanja vazduha, ta mesta su zatvorena visokim zgradama. Zato je odgovorna vlast – rekla je Antićeva.


A zgrade se grade nelegalno?

U uigranoj akciji koja se ponavlja, kako objašnjavaju iz DSS, investitori plate sve takse i sagrade zgradu od 2.000 kvadrata, a zatim je ubrzanom gradnjom prošire i do 5.000 kvadrata. A gradska inspekcija je nadležna za zgrade samo do 2.000 kvadrata.

Gradska vlast ne zaustavlja to zidanje pošto nije nadležna. Ali, onda tu ide sistem gluvih telefona, dok oni obaveste republičku inspekciju, pa dok ona reaguje. Dok se to vrzino kolo izvrti, investitor je već sazidao zgradu od 5.000 kvadratnih metara, a platio je takse za 2.000 kvadratnih metara. Troškovi po kvadratnom metru su oko 50 evra, što znači da investitor utaji negde oko 150.000 evra samo za jednu zgradu – navodi Antićeva.

Taj novac, Antićeva, može biti upotrebljen za neke od problema u Nišu – za socijalna davanja, kulturu, infrastrukturu, razvoj turizma i “svega što nije onako kako treba da bude”.

Građevinska inspekcija nije nikada srušila nelegalnu zgradu. Građevinskim inspektorima se dešava da im u centru grada osvane zgrada od 2.000-5.000 kvadratnih metara. Nije im u nadležnosti, ali osvane, nezakonito. Nema nikakve odgovornosti za investitore koji to rade – navodi Antićeva.

Mandat svakog građevinskog inspektora, dodaje Antićeva, obeležila je po jedna podignuta nelegalna zgrada u centru grada, dok nijedna nije srušena.

Pored zagađenja koje su povezali sa nelegalnom gradnjom, u novom timu DSS najavljuju da će se na sličan način baviti i drugim gradskim problemima, kako kažu, dubinski.

Istakli su i problem produžene adolescencije mladih, kao i odumiranje sela. Na nacionalnom planu, politika im je trougao: Srbija i EU, saradnja bez članstva – Kosovo je Srbija – Urediti Srbiju.

Dodali su i da podržavaju aktuelne građanske proteste, ali ih ne vode.

Slični tekstovi

Komentari

15
  1. Divlja gradnja je planula dok su oni bili na vlasti.

  2. Da je vazduh u Nišu zagađn – to jeste lažna vest, kao što su i na portalu B92 pre nekoliko dana objavili laž da je tada Beograd bio najzagaženiji grad u svetu. U medijima koji su protiv sadašnje vlasti će opoziciji biti dozvoljeno da lažne vesti plasira svakodnevno od trenutka kada budu raspisani izbori. Nismo zaboravili da je nezakonita gradnja procvetala kad je D. stranka bila na vlasti.

    • Ja razumem da te plaćaju ili da ti posao zavisi od toga što radiš (botuješ) ali nikako ne mogu da razumem da ideš toliko daleko da dozvoliš da se gušiš i da se tvoja deca guše a da pričaš kako vazduh nije zagađen. SRAMOTA! Pa nikakve merne stanice ne trebaju, golim okom se vidi kakvo je stanje. Razmisli malo o budućnosti naslednika, da li i njima želiš da botuju i jure sendvič po zagađenom vazduhu

      • Ja bot?! A-joj! Ja sam vojna penzionerka pri kraju sedme decenije života, moja penzija je takva da mi mogu zavideti i oni koji imaju visoke plate kojima zavidi većina koji su zaposleni, živim sama i – moja penzija je apsolutno dovoljna da zadovoljim sve svoje životne potrebe i, plus, moje hirove. Moja biblioteka verovatno vredi koliko tvoj stan a moj pas koliko nameštaj u tvom stanu. Ćuti, jado!

  3. Vecu glupost nisam cuo!

  4. Ovi su i dalje neobavešteni?!

  5. Najzad neko nesto pametno da kaže! Naravno da zgrade mogu spreciti strujenje vazduha, zato sve ispitati i osuditi za Arhitektonsko krivicno delo! Bez plana i programa izgrade zgradu na mestu gde je bila kuca i dobijemo stogodisnji krs od fasade koja ce nam biti kao spomenik 100 godina pred nosem, posekli drvece i stavili behaton, naravni da ce biti zagadjeno!

  6. ne znam da li je tuznija ova izjava ili to sto ste je objavili…

  7. Dakle, u periodu od 2000-2005 godine, za inspekciju je bila zadužena DS.Srušeno oko 160 velikih objekata i nebrojeno ograda i pomoćnog prostora.Tada je podpredsednik gradskog veća iz redova DSS bio smenjen zbog ucenjivanja investitora.Onda je došao načelnik iz reda DSS.Do 2008 nije srušen nijedan objekat.Od 2012-2016. godine DSS bio u vlasti.šta ste radili tada gospodo?
    Što se tada niste bunili.

    • Sto se nisu tada bunili? Svo troje su u stranci tek nekoliko meseci. Gde je Goran Djordjevic? Gde je Bojovic? Ima li nekoga ko je u stranci makar godinu dana?

  8. DSS je u periodu od 2000-2005 godine, preko svojih ljudi u Veću Grada, kritikovala inspekciju što ,kako su navodili,se pridržava strogo zakona, dakle bili su za to da se zida bez dozvole, a da se kasnije,kada se steknu uslovi, legalizuje objekat.Zakon je bio jasan:ne može da se krene bez dozvole.Tako je i bilo u tom periodu.Načelnik iz DSS-a, kasnije broj inspektora sa 24 smanjio na 8.Zašto?

  9. Mislim sve sve, ali stručnjaci iz DSS…

  10. Sendvicari krenuli,a strucnjaci nek potvrde da li ima istine ili ne!

  11. Dosta solidna prica

  12. У грађевинску, финансијску и правну причу око нелегалне градње не улазим. Али генерално повезивање „поремећаја струјања ваздуха у граду због непланске бесправне градње“ а истовремено непомињање стварних разлога загађења је нонсенс који нисам очекивао од странке која баштини велику прошлост. ДСС у Нишу је нажалост дошла дотле да су наступи њених садашњих челника постали тема за спрдњу и исмејавање

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.