Promo tekst

Smanjenje piraterije bi otvorilo radna mesta

bsa

BSA Softver alijansa objavila je krajem juna studiju sa podacima o stopama softverske piraterije u svetu, koja uključuju i Srbiju. Prema ovom istraživanju, čak 69 odsto programa instaliranih na računare u našoj zemlji u 2013. godini nije imalo odgovarajuću licencu. Pretvoreni u novac, ovi procenti imaju tržišnu vrednost od 70 miliona američkih dolara.

S druge strane, dobra vest je da trend piraterije u Srbiji opada – u odnosu na 2011. godinu niži je za tri odsto.

Prosečna stopa piraterije u EU je 33 odsto, što govori da moramo uraditi još mnogo toga kako bismo zaštitili intelektualnu svojinu, stvorili nove vrednosti i time razvijali domaću ekonomiju i obezbeđivali nova radna mesta.

– Komercijalna vrednost nelicenciranog softvera od 70 miliona dolara je ogromna suma novca za naše malo tržište. Smanjenje stope piraterije kroz legalizaciju softvera bi doprinelo otvaranju radnih mesta, ali i povećanju prihoda države kroz poreze. Na globalnom nivou, ako bi se stopa piraterije umanjila za, na primer, 10 odsto, to bi povećalo prihode svetske ekonomije za 152 milijarde dolara i otvorilo čak pola miliona radnih mesta, te donelo dodatne 32 milijarde dolara poreza državama. Kada se softver piratizuje, nema stvaranja nove vrednosti, nema inovacije, pa samim tim ni razvoja – ističe Dragomir Kojić, advokat u BSA. 

Dragomir Kojic BSA
Dragomir Kojić

Kojić dodaje da su za pad stope piraterije u Srbiji, pored BSA, najzaslužniji kontinuirani napori Poreske inspekcije i Tržišne inspekcije pri Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija.

– Treba napomenuti i ugovor Vlade Srbije i kompanije Microsoft, čiji je cilj nabavka novih softverskih rešenja za sva ministarstva, kao i određene organe u okviru ministarstava – navodi Kojić.

On dodaje da je u okviru inspekcije Poreske uprave, pri Ministarstvu finansija, oformljen Sektor za računarsku kontrolu, u okviru kog rade 24 inspektora, a da je broj inspektora u Tržišnoj inspekciji znatno veći.

– I jedni i drugi su prošli obuku BSA i njenih članica o efikasnoj kontroli legalnosti softvera. Poreska inspekcija kontroliše krajnje korisnike – pravna lica, dok Tržišna inspekcija vodi računa o prodajnim kanalima, a sve u skladu sa Zakonom o posebnim ovlašćenjima radi efikasne zaštite prava intelektualne svojine – ističe Kojić.

Kao najbolji primer sankcionisanja softverske piraterije u Srbiji, Kojić navodi brojne odluke Privrednog suda u Beogradu, u okviru kojih su izrečene novčane kazne za neovlašćenu upotrebu softvera na radnom mestu. Ovakve odluke su rezultat postupaka za privredni prestup, koje je inicirala Poreska inspekcija.

– Pad stope piraterije za tri odsto je ne samo veoma veliki uspeh za pojedinačno tržište, nego i skoro najviša ocenu koju takvo tržište može da dobije. Imajući u vidu dosadašnje trendove, smatram da je malo verovatno da se dogodi veći pad stope piraterije. Ono što je bitno je da svako od nas razume i ozbiljno uzme u obzir posledice nekorišćenja licenciranog softvera – zaključuje Kojić.

BSA u Srbiji radi već 12 godina, i dobar deo aktivnosti ovog svetskog udruženja najvećih proizvođača softvera odnosi se na prevenciju i edukaciju, kako bi se podigla svest javnosti o važnosti upotrebe pravilno licenciranog softvera.

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.