Fotografije koje svedoče različitim uspesima i padovima, ulaznice, detalji iz medija i mnogo toga što obeležilo 100 godina postojanja Radničkog naći će se na izložbi koju klub sprema sa Istorijskim arhivom Niš bi trebalo da bude otvorena početkom maja. Kako najavljuju, izložba će odgovoriti na pitanja da li je klub osnovan 24. aprila ili 1. maja 1923. godine i da li je Sport-klub Građanski naslednik Radničkog, a pokazaće i malo poznate detalje.
Radnički proslavlja vek postojanja u kom je bilo puno događaja. Bilo je turbulentno, burno, kako to samo Niš može da donese. Prva rečenica na našem sajtu „Nijedan klub na svetu ne deli sudbinu svojih sugrađana kao Radnički„. To je velika istina jer je neverovatno kako su se događaji i sudbine grada i kluba preklapali. Posbena veza postoji između navijača i kluba, mi smo kao porodica. Planirali smo niz događaja, biće izložbi, tribina, biće snimani dokumentarni filmovi, biće proslava na stadionu i Svečana akademija. Ideja da je da različitim događajima okupimo sve Nišlije koje osećaju ovaj klub kao njihov. Istorijski arhiv je hroničar naših vremena i prava je institucija od koje treba da krenemo u organizaciju proslave veka postojanja – kaže Aleksovski.
Saradnji Istorijskog arhiva i Fudbalskog kluba Radnički kumovala je ideja arhiviste i istoričara Milutina Miltojevića koji ističe da je tim sa „Čaira“ bio stalno i snažno prisutan u svim sportskim događajima u gradu i šire.
Jedan je od simbola ovog grada i ostavio je dosta pisane građe o svom postojanju. Prošle godine istražujući građu o istoriji kluba došli smo na ideju da rasvetlimo neke manje poznate ili nedovoljno istražene detalje iz istorije kluba. Jedno od najzanimljivijih pitanja je datum osnivanja jer figuriraju različiti datumi 1923. godine. Sportska javnost u Nišu da li je Sport-klub Građanski može da se smatra pravnim naslednikom Radničkog pošto je klub 1928. godine bio ugašen. Istraživanjem u našem arhivu i Jugoslavije, došli smo do nekih dokumenata koje će prvi put biti objavljene kod nas – kaže Miltojević.
Izložba će biti početkom maja, a pokazaće i malo poznate detalje.
Sredinom prošlog veka u Nišu se nije postavljalo pitanje da li navijate za Partizan ili Zvezdu, već za Radnički ili Železničar. Taj sukob između dva kluba, takozvano klubaštvo, doveo je do neslavne fuzije ova dva kluba u 14. oktobar. Tu su i podaci o ulasku u Prvu saveznu ligu 1962, osvajanje Balkanskog kupa, igranje u Evropi tokom osadesetih godina i polufinale Kupa UEFA, ali i ispadanje u treći rang i najnoviji uspesi – kaže Miltojević.
Fudbalski klub Radnički živi sa svojim sugrađanima, pa tako navijači prave i svoju arhivu. Pozvali bismo sugrađane da nam dostave sve što imaju o Radničkom, da li su to ulaznice, pozivnice, plakati, fotografije, ali ono što je nastalo iz njihove ljubavi prema klubu – kaže Snežana Radović.
Istorijski arhiv se nalazi u Tvrđavi, a svi koji imaju neki sadržaj koji može da upotpuni slagalicu zvanu Radnički, može odneti u Arhiv i nakon besplatne digitalizacije, da to dobije nazad.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Uprava napolje!!!Upropastise zlatan klub.Nek ovi tzv. igraci pogledaju malo majstore kluba koji su harali klubom!!!!
Znate li uopšte koji tim je najstariji u Nišu, a da znate pisali biste, kao što niste, o Sindjeliću kada je obeležavao 100-godišnjicu postojanja
O kakvim bistama je ovde rec?
Ne razumem uporno i izandjalo nametanje Radnickom, nadimak“ Real sa Nisave“! Real je izMadrida, Radnicki ima svoje lepo ime i nepostoji nijedan klub u Evropi, koji ima ovakav nepotreban nadimak !
Zamislite da londonski Fulam zovu, Bajern sa Temze ?
Čelsi zovu CSKA London i to jedino odobravam
Uprava napolje
Pre svega mnogo volim Radnicki i radujem se kao da ja punim 100 godina. Treba grad da iscrtamo u grafiti Radnicki, al onako lepo da bude a ne nesto bezveze. Da je grad malo pametniji od Radnickog bi napravio simbol grada, nesto kao betmen i da se ponosimo svi a ne ovako takav jubilej tek tako da prodje ofrlje. Tolko od mene Napred Radnicki srecan vam svima jubilej i samo nek je veselo
Milance vidi se da si jos mlad i neiskusan danasnja deca samo gledaju Partizan i Zvezdu ako ne bulje u telefone po ceo dan dok se ne uradi privatizacija nema nista od sporta u Srbiji ne ovako beograd dobija pare iz budjeta a ostali ko se snadje snajde se
Koliko kosta dorucak fudbalera radnickom u Naisu, hotelu u vlasniku zamrznutog direktora iz Surdulice. Radnicki je na zalost mrtav klub, bez jedne tribine, i sa tri tribine koje mogu da padnu svakog momenta. Nema toaleta, nema vode, bitno da je uprava zamrznuta zbog sukoba interesa.
Dokle god je to tako, imacemo grafite beogradskih blizanaca, a tebi Radnicki srecan 100.-i rodjendan, zamrznut.