U brzom otkrivanju sakrivenih radio-prijemnika u planini, na Balkanskom prvenstvu održanom prošle nedelje u Moldaviji, članovi Radio-kluba „Nikola Tesla“ iz Leskovca vratili su se sa 2 srebrne i jednom bronzanom medaljom. Srebrni su bili i na Evropskom kupu održanom paralelno sa Balkanskim prvenstvom.
Na trkama sprint i klasik 144 MHz, u kategoriji od 50 do 60 godina, Leskovčanin Zoran Pejić bio je drugi, dok je na trci klasik 3,5 MHz na cilj stigao treći. Mlađi kolega iz kluba Vasilije Ilić, u kategoriji takmičara od 16 do 19 godina, zauzeo je 5. mesto.
Leskovčani, koji su u svojim kategorijama predstavljali reprezentaciju Srbije, za ovo takmičenje su se pripremali od 10. aprila, kažu u klubu, kada je i počela sezona ovog sporta.
Pored njih, u srpskom timu bili su i Nenad Đorđević iz Sombora, koji se takmičio u kategoriji od 21 do 40 godina i Dragan Borković iz Pančeva, u takmičarskoj grupi preko 60 godina.
Na Balkanskom prvenstvu je bilo oko 80 takmičara iz skoro svih balkanskih zemalja. Mi smo intenzivne pripreme počeli početkom aprila. Vratili smo se sa medaljma, a utisci su odlični. Organizacija je bila odlična, a domaćini gostoprimljivi – kažu u leskovačkom klubu.
Osim medalja, radio-amateri su sa takmičenja poneli i lepe uspomene jer, kako kažu, družili su i dobro proveli.
Sve nas je spojila komunikacija, tako da nema političkih, verskih i rasnih prepreka. Takmičari iz Srbije su do Kišinjeva putovali sa takmičarima iz Crne Gore, a u povratku su nam se pridružili i učesnici iz Hrvatske i Slovenije – kažu u klubu.
Takmičenje je održano od 21. do 23. juna u blizini Kišinjeva, glavnog grada Moldavije.
Nakon Moldavije, takmičari iz Leskovca planiraju da snage odmere u julu na prvenstvu na Zlatiboru, zatim avgusta u Sofiji, Deliblatskoj peščari i u rodnom gradu, septembra će se takmičiti u Smederevu, a sezonu će završiti oktobra u Beogradu.
Članovi Radio-kluba „Nikola Tesla“ ovom disciplinom se bave od 1985. godine.
Ova disciplina podrazumeva pronalaženje skrivenih radio-prijemnika na nepoznatom terenu, za što kraće vreme.
Tačan naziv je, priča Zoran Ilić iz leskovačkog radio-kluba, amaterska radio-goniometrija ARG – ARDF (amateur radio direction finding), ali je zbog lakšeg prepoznavanja, kao pojam uveden radio-orijentiring.
Postoje 4 discipline – klasik na 3,5 MHz, klasik na 144 MHz, sprint i radio-orijentiring, a cilj je pronaći što više skrivenih predajnika za što kraće vreme.
Pronalaženje se vrši uz pomoć uređaja koji se zove goniometar, a to je u stvari radio-prijemnik koji prima signale koje šalju radio-predajnici Morzeovom azbukom. Sakriveno je pet predajnika koji emituju signale, svako po jedan minut, u ciklusima od pet minuta. I tako dok traje takmičenje, a to je najčešće 120 minuta. Za to vreme, takmičari, u zavisnosti od kategorije, pronalze tri, četiri ili svih pet predajnika i dolaze na cilj – kaže Ilić.
Takmičari za kretanje po terenu nose posebnu opremu – radio-prijemnik, kompas, sat i topografsku kartu.
Ovom sportsko-tehničkom disciplinom se mogu baviti svi, kaže Ilić, a u leskovačkom klubu često organizuju besplatne kurseve.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0