Stadion za male sportove „Omladina“, popularno Rovče, svečano je otvoren 14. septembra 1957. godine u Nišu, kada je bio organizovan dvodnevni turnir u malom rukometu na kome su učestvovale ekipe iz Niša, Prištine, Leskovca, Zaječara i Aleksinca. Gradili su ga sportisti na radnim akcijama, a nakon godina propadanja, tereni su rekonstruisani. Nažalost, prepušteno samo sebi, na udaru vandala, slika današnjeg „hrama sporta“ je ružna i poražavajuća za Niš i sport.
Odlučili da tu izgrade igralište za rukomet i organizovali nekoliko radnih akcija u 1955. i 1956. na raščišćavanju tog terena. Niko im nije zabranjivao da čiste teren, i niko im nije zabranjivao ni da igraju rukomet na delu koji su očistili. Tu su, uostalom, i učestvovali OŠ “Vuk Karadžić” i deca iz Beograd-male igrali razne igre loptom – piše u Enciklopediji.
Bilo je zapušteno, mi smo radnim akcijama rasčistili tri terena – dva za rukomet i jedan za odbojku. Simonović Dimitrije, direktor MIN-a, sa sindikatom metalaca, dao je daske od vagona i od toga su napravljene prve tribine. Tamo je bilo puno đubreta i jedno tenisko igralište napravljeno za Radovana Pantovića, sekretara Komiteta koji je igrao tenis – pričao je Muški.
Skoro svi aktivni igrači rukometa uključili su se u radove na izgradnji. Bez mašina i dovoljno alata, takoreći golim rukama, završeni su grubi fizički radovi. Urađena je i drenaža. Lazar Cenić Kec je, kao stručnjak za drenažu i šljakaste terene, rukovodio izradom terena. Šljaka je dovožena iz Adrovca (crvena), sejana na nekoliko sita, a zatim “planirana”. Za planiranje je bio zadužen Čedomir Stojanović Motak – piše u Enciklopediji.
Stadion za male sportove „Omladina“ svečano je otvoren na današnji dan 1957. godine i tada je Organizovan dvodnevni turnir u malom rukometu, na kome su učestvovale ekipe iz Niša, Prištine, Leskovca, Zaječara i Aleksinca, a domaćin je i kod žena i kod muškaraca osvojio prva mesta.
Nekada dom šampiona, legendi i sportskog Niša, sada je napušten, zapušten i uništen. Rekonstrukcije terena najavljena je 2016. godine, a završena oktobra 2018. godine. Dve godine potom Rovče se našlo na meti vandala.
Situacija je i dalje ista – tereni su oštećeni, prostorije prljave i išarane, vrata, prozori i stakla polomljeni, golovi i koševi bez mreža, puno je rupa, a odgovornih nigde.
Iako je tadašnji većnik za sport Branislav Kačar najavio da će Grad sanirati štetu i apelovao na građane da čuvaju sportske terene, aktuelni većnik se i ne javlja na telefon.
Na pitanje da li će i kada biti sređeno Rovče, ne odgrovaraju ni u Gradskoj kući.
Podsetimo, projekat izgradnje Rovčeta, nekada centra rukometa, malog fudbala, košarke, odbojke i atletike vredan je 60 miliona dinara. A slike terena bile su i u drugoj sezoni domaće serije „Žigosani u reketu“.
Istraživanje Južnih vesti pokazalo je da su novoizgrađene tribine na terenima i postavljanje vodovodne i kanalizacione mreže samo neki od radova u Rovčetu koji su obavljeni bez dozvole za izgradnju i rekonstrukciju.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Eh kad se setim majskog turnira, to su bila vremena
Ajd da se cudimo, godinama, ko li to unistava Rovce? Pa, kad prodje neki period, opet da se cudimo ?