Cerjanska pećina – video i foto

autor: N.T.
cerjanka2
foto: Saša Đorđević, MIC

Prvi put u Cerjansku pećinu kod Niša organizovano su ušle novinarske ekipe.

Pogledajte kako izgleda ovaj dragulj prirode na snimcima agencije Infobiro i Saše Đorđevića, urednika i foto-reportera Medijskog istraživačkog centra.

Ostale fotografije pogledajte na sajtu MIC.


Ulaz u Cerjansku pećinu nalazi se 15tak kilometara severno od Niša, kod sela Cerje. Do sada je istraženo nešto više od 6 kilometara, što je svrstava u najduže srpske pećine.

Prve zapise o njenoj lepoti objavio je speleolog profesor Jovan Petrović sredinom šezdesetih godina prošlog veka. Već sedamdesetih godina zagovaralo se turističko uređenje ove pećine i stavljena je pod zaštitu države.

Međutim, ova aktivna ponorska pećina nikada nije postala predmet turističkih poseta.

Za Cerjansku pećinu, među lokalnim stanovništvom poznatu kao „Propast“, kao da se nije znalo u sve do jeseni 1995. godine, kada je u prvom ozbiljnijem istraživačkom poduhvatu, ekipa speleologa iz Beograda otkrila nastavak glavnog kanala. 

U julu 1996. godine, pećina je iznova izmerena. Ovog puta na više od 6 kilometara, ali su speleolozi procenili da bi ukupna dužina hodnika mogla da bude više od 20 kilometara, čime bi postala najduža pećina u Srbiji. Trenutno najduža izmerena je Lazareva pećina kod Zlota, duga bezmalo 9,5 km.

Cerjanska pećina i njen fantastičan nakit do sada su se već našli i na izložbama Vladimira Zaharjaševića, inženjera Direkcije za igradnju grada Niša i velikog zaljubljenika u ovu pećinu, i Dušana Mitića Cara, poznatog niškog fotografa i foto reportera brojnih listova.

Pre nekoliko godina projekat uređenja Cerjanke pokrenula je gradska Opština Pantelej. Zbog toga je prošle godine formirana i služba speleo-vodiča, koji će u buduće voditi turiste njen obilazak.

http://www.infobiro.info/player/dshPlayer.swf
ulazak novinarskih ekipa u unutrašnjost Cerjanske pećine
http://www.infobiro.info/player/dshPlayer.swf
http://www.infobiro.info/player/dshPlayer.swf
Autor:
N.T.

Slični tekstovi

Komentari

3
  1. Bravo za ekipu koja je odradila ovu foto reportažu. Mogli ste u tekstu da ubacite malo više informacija o pećini (samo da ste me pitali) :))) ali i ovako je super. Fotke su prelepe, žao mi samo što nema više snimaka ali i ovo je odlično !

  2. Više stručnjaka iz Srbije, koji poznaju ovaj drgulj pod zaštitom prirode, se pribojava nestručnog i avanturističkog obilaska Cerjanske pećine.

  3. Pecina je divna ali mi se cini da nece skoro biti dostupna turistima 🙁 Ja sam prosle godine bila samo do ulaza i odusevila se kako je ususkan u podnozju brda, okruzen divnim zelenilom i malim vodopadom, steta sto i to malo nisu snimili!

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.