Nakon serije događaja elektronske muzike koje je organizovao poslednjih 20 godina, od Bekstva u prirodu do Nisomnije, niški producent i di-džej Vladan Cvetković Kalson pre 4 godine osnovao je izdavačku kuću Stellar Mode. Sinoć je u Vinil kafe-u promovisao treći album ambijentalne elektronike. Za svoju muziku kaže da nije komercijalna, ali i to da je u Nišu trenutno manja zainteresovanost publike za ovaj žanr.
Treće izdanje koje je objavio za svoju izdavačku kuću, Nišlija Vladan Cvetković Kalson opisuje kao poprilično eksperimentalno, te da izlazi iz domena klasične klupske elektronike, hausa i tehna, koji se često puštaju u noćnim klubovima.
Muzika koju puštam izlazi iz domena standardne elektronike i to to je ambijentalna elektronika, takozvana škola Berlina. U svakom slučaju muzika koja se ne sluša po klubovima, već je više za kućno slušanje, pa je samim tim i ambijent Vinil kafea pravo za takav zvuk – započeo je Kalson.
Kada govori o izdavačkoj kući Steller Mode, Kalson kaže da ju je osnovao sa poslovnim partnerom Dagobertom iz nemačkog grada Lajpciga sa kojim sarađuje duže od 14 godina, kao i to i da je trenutno jedina kuća iz Niša koja samostalno izrađuje ploče.
Napravili smo svoju etiketu, odnosno našu izdavačku kuću gde ćemo izdavati muziku bez ikakvih vodilja i referenci koje imaš kada to radiš za nekog izdavača, koji te usmerava ka zvuku koji želi. Na ovaj način potpuno smo slobodni da radimo muziku kakvu želimo – kaže Vladan.
Za izradu ploče potrebno je minimum 6 meseci, od produkcije materijala, postprodukcije, mastera do krajnjeg izdavaštva, kaže Kalson i dodaje da taj proizvod ozbiljniji i posvećeniji od digitalne muzike i striming servisa.
Posle 10 godina nećeš se vratiti na striming servise kako bi slušao muziku koju si nekada slušao, jer u mnoštvu svega ta muzika se gubi. S druge strane, posle isto toliko godina možeš opet da pronađeš ploču i setiš se lepog trenutka kada si tu kopiju kupio. Ploča kao medijum ima svojih limitacija, ne može sve da se ureže na njoj. Zbog toga se mora mnogo više pažnje posvetiti kvalitetu finalnog zvuka – kaže Cvetković.
Produkcijom, ali i organizacijom muzičkih događaja, Vladan se bavi dve decenije i kaže da je nakon nekoliko događaja i festivala poput Bekstva u prirodu na Kameničkom Visu i Nisomnie, zaključio da je za organizaciju ozbiljnih događaja potrebno mnogo veće interesovanje publike od trenutnog.
To nije samo moj zaključak, već i mnogih drugih ljudi koji se bave organizacijom događaja. Sve što je alternativno, neisprobano, neispitano, u ovom gradu je misterija za publiku. Dok se to ne nađe u žiži javnosti i ne pročuje nekako, Nišlije neće poslušati šta ti muzičari imaju da kažu – kaže Kalson.
Međutim, kako ovaj niški muzički producent i di-džej tvrdi, u poređenju sa nekim drugim gradovima iz okruženja, Niš ima nekoliko alternativnih klubova, ali zaključuje da bi trebalo mnogo raditi na tome da se publika zainteresuje. Kao jedan od takvih načina vidi i promociju poput ove koju je održao u Vinil kafeu.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Svaka čast
Bravo Vladanče!
Verovatno za eurosong.