Ručni rad na koji je 73-godišnja Nišlijka Slobodanka Rakić najponosnija – stolnjak od 108 metara izvezen pre 7 godina, bio je na stadionu Čair ponovo izložen Nišlijama koje su uvidele da je duži i od terena.
Iako bi, kako priča žena koja je svoj prvi rad izvezla sa 10 godina, ovo bio Ginisov rekord, za plaćanje skupe komisije Ginisove knjige nije bilo novca. Podsetila se kako je ovaj kolosalni rad nastao, a datum prvog i poslednjeg boda izvezla je na samom stolnjaku.
Vezla sam od 14. avgusta 2007. godine do 11. oktobra 2008. godine na platnu koje mi je poklonila Opština Medijana. Radila sam svakog dana, osim nedeljom i praznikom. Dešavalo se da dočekam zoru radeći – priča Slobodanka.
Mustre je iscrtavala sama, i to sve iz glave tako da se nijedan oblik ne ponavlja.
Stolnjak planira da ponudi princezi Katarini i njenom udruženju da ga iskoristi u humanitarne svrhe, a ako udruženje ne prihvati poklon, onda će ga ponuditi Muzeju.
Majka me je naučila da vezem i bavim se ručnim radovima od prvog razreda. Izradila sam 50 goblena, 28 ćilima, sašila mnogo narodnih nošnji, a pored toga i heklam i štrikam – dodaje Slobodanka.
U svojoj kolekciji čuva oko 5.000 heklanih, vunenih i izvezenih radova.
Njima je zaslužila Majstorsko pismo za domaću radinost i mnoga priznanja, a izlaže samostalno i na zajedničkim izložbama.
Vid je još ne izdaje i sve dok je tako planira da vreme provodi stvarajući nove rukotvorine.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
na sta sve narod trosi vreme i pare. a i opstina dala platno. bolje da su ga dali bolnici za posteljine. glupost je postala vrlina.
Mnogo mi je žao ljudi koji su em lenji, em ne cene ručni rad i pri tome ponižavaju vredne, visprene i spretne, bilo koji ručni rad da je u pitanju.Na taj način pravdaju svoju nesposobnost i beskoristan svakodnevni život koji vode.A sposobnima mogu samo da pljunu pod prozor i ništa više.