Svima onima koji bi praznike proveli uz superheroje u živopisnim kostimima i neverovatnim moćima, mitološkim bićima, ali i vestern junacima, vlasnik striparnice “Južni Darkwood” iz Niša, strip teoretičar i scenarista Zlatibor Stanković preporučuje najbolje što su domaći strip izdavači objavili prethodne godine.
Prema mišljenju vlasnika striparnice, u 2016. prednjačili su superherojski stripovi, pa on kaže da stripofili nikako ne smeju da propuste 2 značajne Betmenove avanture: “Stripoteku br. 1139 – Betmen: Povratak Mračnog viteza – poslednji pohod”, kao ni “Betmen: Duga Noć veštica”.
U ovom broju Stripoteka je po prvi put donela priču o Betmenu. Kuriozitet sam po sebi, a njemu se pridružio još jedan – ovu priču koju potpisuju čuveni Frenk Miler, Brajan Azarelo i Džon Romita Junior, Stripoteka je objavila paralelno sa njenom premijerom u Americi. Što se tiče “Duge noći veštica”, na listama fanova i kritičara jedan je od top pet grafičkih romana o zaštitniku Gotama koji nas vraća u vreme Betmenove mladosti – rekao je Stanković.
Stanković kao obavezno štivo preporučuje i “Rukavicu beskraja”, priču o supernegativcu Tanosu, koga scenarista Džim Starlin suprotstavlja gotovo čitavom Marvelovom univerzumu u bici “kosmičkih razmera”. Ovaj strip, kaže Stanković, poslužio je i kao predložak za 3. deo bioskopske sage o Osvetnicima.
Još jedan atipičan superherojski strip “koji to nije”, je prema mišljenju Stankovića i “Atomika”, višeslojna priča autora Sala Abinantija i Endrua Daba, o Sovjetskom savezu nakon Prvog svetskog rata i pokušaju vlasti da stvori superiorno biće kom će se narod klanjati.
Pored “superherojštine”, Zlatibor kaže da su stripovi koji su obeležili godinu za nama i “Morski vuk” Rifa Rebsa, ali i “Legenda u Isu”.
“Morski vuk” je jedinstvena, više puta nagrađivana vizuelna avantura koja sasvim parira onoj nastaloj ispod pera Džeka Londona čije je istoimeno delo Rebs i pretočio u grafički roman. Što se tiče “Legende o Isu”, delo je inspirisano keltskom mitologijom koje po rečima scenariste Žak-Lik Istina odaje počast Konanu. Zanimljivo je da je ovaj strip, objavljen u luksuznoj opremi i na velikom formatu, ilustrovao srpski strip-crtač Dejan Nenadov – kaže Stanković.
On kao jedno od najboljih izdanja u 2016. izdvaja i “Velikog Teksa – Dolina terora”, jednog od najvoljenijih italijanskih strip crtača Roberta Raviola Magnusa.
Magnus je na crtežu ovog albuma radio čak 7 godina. Iako se scenaristički ova priča uklapa u narativni šablon većine avantura čuvenog rendžera, crtež je ono što je čini legendarnom. Obavezna, tehnički vrhunsko odrađena lektira za sve stripofile – navodi Stanković.
Međutim, vlasnik “Južnog Darkwooda” kaže da se u prethodnoj godini u ovoj striparnici najviše prodavao japanski serijal “Beležnica smrti”.
Na srpskom tržištu dugo iščekivani, sjajan natprirodni triler, i jedna od najpopularnijih mangi na svetu – rekao je Zlatibor.
Prema mišljenju Zlatibora Stankovića, među najznačajnijim stripovima objavljenim u ovoj godini, nalazi se i 8. deo Vekovnika “Vekovnici – Kainov soj”.
Vekovnici su najpopularniji domaći avanturistički/fantazi strip serijal u prethodnih deset godina. U ovom 8. albumu, Marku Stojanoviću, idejnom tvorcu i scenaristi dosadašnjih tabli serijala, pridružila se sjajna ekipa bugarskih strip crtača – rekao je Stanković.
Podsetimo, tvorac “Vekovnika” Marko Stojanović iz Leskovca, nedavno je u svom rodnom gradu dobio nacionalnu nagradu za doprinos bugarskom stripu.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Zanimljivo
Samo napred! 🙂
Atomika i Morgan Lost su obeležili godinu. Evo i zašto:
Fidelov strip vikend vol. 16 – http://wp.me/p2QFWY-36m