Kako bi saznali nešto više o životu učesnika Čegarske bitke, od kakvih su bolesti bolovali ili koliko su godina imali u trenutku smrti, Društvo za akademski razvoj pokrenulo je projekat antropološke analize, rekonstrukcije lica i digitalizacije svih uzidanih lobanja junaka u Ćele-kuli, kao i donatorsku kampanju kako bi prikupili novčana sredstva.
Iz Društva navode da se, od kada je sazidana Ćele-kula, niko nikada nije bavio detaljnijom analizom ljudskih ostataka uzidanih u nju, te žele da projektom „Za novo lice Ćele-kule“ budu inicijatori prvog takvog poduhvata u istoriji.
Antropološka analiza, koja će prethoditi rekonstrukciji lica, doneće nam važne podatke o zdravlju, bolestima i načinu života učesnika bitke na Čegru. Na osnovu makroskopske analize lobanja i zuba, moguće je utvrditi pol, starost i ishranu pokojnika, bolesti od kojih je bolovao, kao i povrede, prelome i rane koje je zadobio u ovoj ili nekoj od prethodnih bitaka – objašnjavaju iz Društva.
Na sajtu napominju i to da je reč o potpuno neinvazivnoj metodi, pri kojoj nijedna lobanja, niti bilo koji deo kule, neće biti oštećen.
Iskreno verujemo da su junaci Čegarske bitke zaslužili da se upoznamo detaljnije sa njihovim životnim navikama, kao i njihovim izgledom i da te naučne činjenice ostavimo u amanet novim generacijama – navode iz Društva.
Takođe, budući da je Ćele-kula jedna od najposećenijih destinacija u Srbiji koju obiđe oko 30.000 do 50.000 ljudi godišnje, smatraju da će obogaćivanje postavke rezultatima njihovog poduhvata privući još veći broj ljudi, što je od velikog značaja kako za Niš i okolinu, tako i za čitavu zemlju.
Pored antropoloških obrada, uslediće i digitalizacija, kao i rekonstrukcija lica. Za sve to potebno je oko 870.000 dinara, zbog čega su pokrenuli donatorsku kampanju i pozivaju građane da im pomognu.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
To se u svetu radi. Istina, za to puno para treba, i uveren sam da će inicijativa Društva naići na razumevanje šire javnosti. Ali, interesuje me sledeće – da li Spomenik ima VIDEO NADZOR !? Ili, da li noćnog čuvara ima !? Da li Grad, razume potrebu, da predupredi bilo kakvu, blago je reći neprijatnost, skrnavljenje ili daleko bilo, rušenje ove Svetinje.
Toliko fondova na čije pozive mogu konkurisati ima. Čemu donatorska kampanja?
Ovaj spomenik je jedinstven u celom svetu i zasluzuje svako poboljsanje
Svaka čast na ideji. Žalosno je što grad Niš i država Srbija ne ulažu više u ovakve i slične projekte, ima gde, imamo šta, samo treba malo razumevanja
„…od koje bolesti su bolovali“ ???
Imali su „veliku boljku“ – ludu hrabrost , što danas u Srba – nema ! Ili je ima , ali u tragovima !
To bi bile lepo da vide Turci ali najposećenija ulica biće Obilićev venac za auto delove ,bilo bi pametnije da uloži te u asfaltiranje i presvlačenje gradskih ulica!!!
Napokon jedna pametna ideja.
Podrzavam.
Napraviti kopiju spomenika i postaviti kod kule BG na vodi. Oni su dali život za BG pašaluk.
Neukradeno je 25, od izvorno 95 lobanji. Najbitnije je pristupiti NEDESTRUKTIVNIM metodama, jer ako bi im npr vadili zube treba ODUSTATI!